5 najlepszych atrakcji w Krakowie

Kraków

Myślisz, że widziałeś już wszystko w Krakowie? Niekoniecznie! My zwiedziliśmy Kraków już wiele razy. Przed przyjazdem do miasta wiele osób zastanawia się co warto zobaczyć w Krakowie. Przedstawiamy naszą listę najlepszych atrakcji w Krakowie.

1. Wzgórze Wawelskie

Tu usytuowany jest Zamek Królewski , dawna siedziba władców Polski. W ramach ekspozycji stałych zwiedzać można reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty, skarbiec koronny, zbrojownię. W katedrze na Wawelu znajduje się grobowiec św. Stanisława, patrona Polski, w kaplicach i kryptach pochowani są królowie i wielcy Polacy, m.in. Zygmunt I Stary, Zygmunt II August, Stefan Batory, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Jan III Sobieski. Przy wzgórzu wawelskim znajduje się Smocza Jama ze słynną rzeźbą Smoka Wawelskiego.

2. Rynek Główny

Centralne miejsce zajmują Sukiennice, na piętrze których znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Tu również znajduje się wejście do Podziemi Rynku Głównego. Ta podziemna ekspozycja pozwala się przenieść w czasy średniowiecznego Krakowa za sprawą nowoczesnych technik multimedialnych. Można też podziwiać wiele eksponatów związanych z miastem a wśród nich bochen – bryłę ołowiu handlowego o wadze 69 3kg. Przy Rynku Głównym znajduje się kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza i dwiema wieżami – z wyższej co godzinę grany jest Hejnał Mariacki. Na uwagę zasługują również wieża ratuszowa, kościół św. Wojciecha i pomnik Adama Mickiewicza.

3. Kopiec Kościuszki

Jeden z pięciu krakowskich kopców. Wznosi się na ponad 34 m i zapewnia piękne widoki po wejściu na jego szczyt. Przy Kopcu rozciąga się fort cytadelowy, będący jedną z fortyfikacji Twierdzy Kraków. Można tu zobaczyć interaktywną wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce czy też odwiedzić wystawę figur woskowych.

4. Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera

Na terenie dawnej fabryki znajduje się obecnie niezwykłe muzeum poświęcone II wojnie światowej i losom Żydów w jej trakcie. Realistyczne rekonstrukcje i inscenizacje pozwalają przenieść się do okupowanego Krakowa i poczuć wszystkimi zmysłami grozę wojny. Zdjęcia z publicznych egzekucji, prawdziwe narzędzia tortur, plakaty z nazwiskami rozstrzelanych, wspomnienia tych, którzy przeżyli Holokaust są niezwykle poruszające i na długo pozostają w pamięci.

5. Rejsy po Wiśle

Nieco inny sposób na zwiedzanie Krakowa a dokładniej z pokładu statku. Początek wyprawy zaczyna się pod Wawelem. W ofercie są również wodne podróże do Tyńca a także rejsy wieczorne.

4.2/5 - (ilość ocen: 13)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.