5 najlepszych atrakcji w Ełku i okolicy

mazury

Ełk to piękne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, a jednocześnie największy ośrodek na Mazurach. Czyste powietrze, bardzo duża ilość jezior oraz ciekawe zabytki przyciągają turystów. Co zatem warto zobaczyć w Ełku?

1. Muzeum Historyczne w Ełku i Ełcka Kolej Wąskotorowa

Mieści się w dawnym budynku dworcowym Ełckiej Kolei Wąskotorowej. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty historyczne, archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne, militarystyczne i inne. Do atrakcji zaliczyć można również przejazdy koleją wąskotorową niezwykle malowniczą trasą wiodącą pomiędzy jeziorami ( Ełk-Sypitki-Ełk, 30km) oraz zwiedzanie zabytkowej lokomotywowni i taboru.

2. Wieża ciśnień z Muzeum Kropli Wody

Zabytkowa wieża, jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu na Mazurach. Muzeum prezentuje eksponaty związane z wodą, takie jak dawne pompy, urządzenia przeciwpożarowe, gąsiory, butelki. Umożliwia ono również zapoznanie się z historią miasta i regionu. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę miasta i okolicy.

3. MOSiR z Parkiem Wodnym

Pod jurysdykcją Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku znajduje się wiele obiektów służących uprawianiu spotu i rekreacji. Park wodny oferuje pływalnię z wodospadami, biczami wodnymi, hydromasażem, siłownią wodną i zjeżdżalnią o długości 106 m. Dostępne są również sauny. Przy ulicach Parkowej i Kolbego usytuowane są dwie plaże miejskie ze strzeżonymi kąpieliskami. Ośrodek dysponuje ponadto kortami tenisowymi i parkiem linowym.

4. Papugarnia Mazurskie Tropiki

Znajduje się przy ulicy Suwalskiej. Można tu zobaczyć bajecznie kolorowe tropikalne ptaki, zapoznać się z nimi a nawet nakarmić specjalnie przygotowanym pokarmem. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem opiekunów. Przed odwiedzeniem Papugarni warto zapoznać się z regulaminem, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z kontaktem ze zwierzętami.

5. Trasy turystyczne i atrakcje wodne.

Przez Ełk przebiega wiele szlaków pieszych i rowerowych, położonych między jeziorami, rzeczkami i strumieniami. Stwarza to doskonałe warunki dla uprawiania sportów wodnych jak i dla rekreacji. Można tu popływać rowerkami wodnymi, kajakami a także wypożyczyć sprzęt do nurkowania czy też oddać się pasji wędkowania. To wszystko na tle pięknej promenady nad brzegiem Jeziora Ełckiego, ruin zamku krzyżackiego czy też prowadzącego do nich Mostu Zamkowego.

4.3/5 - (ilość ocen: 13)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.