5 najlepszych atrakcji w Łodzi

Manufaktura

Łódź ma w sobie coś niesamowitego. Klimat tworzą postindustrialne zabudowania. Przedstawiamy Wam listę najlepszych atrakcji w Łodzi, które warto zobaczyć.

1. Centralne Muzeum Włókiennictwa

Wyjątkowe muzeum, które mieści się na terenie dawnej Białej Fabryki Geyera przy ulicy Piotrkowskiej. W ramach ekspozycji stałych można zobaczyć rekonstrukcję tkalni z przełomu XIX i XX wieku z oryginalnymi maszynami prezentowanymi w ruchu czy też multimedialną wystawę umożliwiającą zapoznanie się pracą tkacza, procesem produkcji a także rodzajami tkanin. W ramach muzeum działa również skansen nawiązujący do budownictwa łódzkiego z XIX i początku XX wieku. Centralne Muzeum Włókiennictwa zajęło drugie miejsce w plebiscycie „National Geographic Traveler” na „7 nowych cudów Polski”.

2. Ogród Botaniczny

Jeden z największych ogrodów botanicznych w Polsce. W ramach jego działalności podziwiać można m.in. Ogród Japoński z roślinami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu, Alpinarium prezentujące roślinność górską czy też Dział roślin leczniczych i przemysłowych, dzięki któremu można dowiedzieć się o ich zastosowaniach w ziołolecznictwie, farmacji czy też przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Na terenie obiektu znajduje się również Palmiarnia z fascynującą kolekcją roślin egzotycznych.

3. Księży Młyn z Pałacem Herbsta

Kompleks fabryczny a jednocześnie wyjątkowy zabytek przemysłowy obejmujący budynek przędzalni bawełny, zespół pałacowy i robotnicze osiedle mieszkaniowe z zapleczem infrastrukturalnym. Jego budowę rozpoczął w latach 70. XIX wieku łódzki przemysłowiec Karol Scheibler. W dawnej rezydencji zamieszkiwanej przez jego zięcia, Edwarda Herbsta, znajduje się obecnie muzeum, które pozwala zapoznać się z historią rodzin Scheiblerów i Herbstów a to wszystko w pięknych wnętrzach nawiązujących wystrojem do czasów, w których żyli jej właściciele. Muzeum posiada również bogate zbiory polskiej i europejskiej sztuki dawnej.

4. Aleja Gwiazd

Pomysłodawcą był Jan Machulski a wzorowano się na słynnej Walk of Fame w Hollywood. Jest częścią ulicy Piotrkowskiej. Pierwszą gwiazdę – Andrzeja Seweryna – wmontowano w 1998r. Od tamtej pory własną gwiazdą uhonorowano ponad 80 osób, również pośmiertnie, w tym m.in. Polę Negri, Zbigniewa Cybulskiego, Tadeusza Łomnickiego, Andrzeja Wajdę, Wojciecha Kilara, Daniela Olbrychskiego czy Danutę Szaflarską.

5. Centrum Handlowe Manufaktura

Centrum znajdujące się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Poza działalnością handlowo-usługową oferuje również wiele interesujących wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Na terenie Centrum funkcjonują również: Muzeum Fabryki – dzięki któremu można poznać historię i zabytki zakładów Poznańskiego, Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi. Atrakcją Centrum jest najdłuższa w Europie fontanna.

4.8/5 - (ilość ocen: 12)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.