10 Najlepszych Ciekawostki o Psach

mops

Psy należą do grupy ssaków i są uważane za najbardziej przyjazne zwierzęta domowe. Wśród tych zwierząt można wyróżnić wiele ras ze względu na funkcję jaką pełnią w życiu, jak psy myśliwskie, terapeutyczne, pasterskie czy wyścigowe. Z tymi zwierzętami związanych jest wiele niesamowitych ciekawostek.

1. Pierwszą ciekawostką jest fakt, iż uważa się, że charakterystyczny kształt pyska psa może sugerować jego przybliżony wiek życia. Psy o płaskich pyskach zazwyczaj żyją krócej, jak buldogi, zaś pieski które posiadają pyszczki spiczaste żyją znacznie dłużej.

2. Kolejnym interesującym aspektem są psie noski. Naukowcy udowodnili, że każdy psi nosek jest zupełnie inny, a my sami nie jesteśmy w stanie znaleźć dwóch identycznych. Noski te porównywane są z liniami papilarnymi na dłoni człowieka- u każdego są inne i umożliwiają identyfikacje konkretnej jednostki.

3. Psy posiadają mniej kubków smakowych niż człowiek. Przeciętny człowiek posiada ich w przybliżeniu 9000, zaś piesek jedynie 1700. Wskazuje to na fakt, że człowiek lepiej jest w stanie rozpoznawać smaki.

4. Temperatura ciała tego ssaka powinna wynosić 38 stopni C, zaś człowieka prawidłowa to 36, 6 stopni C. Wskazuje to na fakt, że psy potrzebują utrzymywania wyższej temperatury ciała, aby być zdrowe i w pełni sił.

5. Z przeprowadzonych badań oraz statystyk jednoznacznie wynika, że liczba psów żyjących na świecie wynosi blisko 400 000 000.

6. Z wielu badań wynika, że ludzie, jak też psy często skupiają swoją uwagę na wskazówkach wizualnych swoich pupili czy właścicieli. Psy starają się odnaleźć prawdę, zaufanie, a przede wszystkim szczerość w ludzkich oczach. Warto dodać, że są to jedyna gatunki, które potrafią analizować wzrok drugiego osobnika.

7. W Amerykańskim Stowarzyszeniu Psychologicznym zostały przeprowadzone badania, według których wynika, iż psy mogą dorównywać poziomem inteligencji dwuletniemu dziecku. Pies jest w stanie zrozumieć aż 250 gestów oraz słów.

8. Do najpoważniejszych problemów zdrowotnych u tych stworzeń zalicza się otyłość. Choroba ta w wypadku psów jest dla nich niezmiernie niebezpieczna, ponieważ ogranicza ich zdolności do poruszania się czy też aktywnego trybu życia.

9. Pies rasy bernardyn uważany jest za najcięższego psa na świecie, ponieważ jego masa ciała może przekraczać nawet 100 kilogramów.

10. Pierwszym zmysłem jaki rozwija się u tych ssaków jest zmysł dotyku. Na całym ciele psa znajdują się duże ilości zakończeń nerwowych wrażliwych na dotyk.

4.4/5 - (ilość ocen: 12)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.