10 Ciekawostek o Szanghaju

Szanghaj

Największe miasto świata, największy port morski świata, siedziba jednej z największych giełd świata. Jeszcze parę „naj” opisując chińskie miasto się znajdzie. Niewątpliwie jest największym miastem w Chinach. Jest jednym z czterech wydzielonych miast Chińskiej Republiki Ludowej.

Miasto może poszczycić się bardzo ładnymi określeniami nadawanymi przez przybyszów z zachodu. Do najpopularniejszych zaliczyć można : Paryż Wschodu, Królowa Orientu i jedna dość wyjątkowa nazwa Azjatycka Prostytutka.

1, Historia miasta sięga ponad 1000 lat. Na przełomie I i II tysiąclecia miasto zaczyna rozwijać się jako port morski. Pełen rozkwit przypada na XIX wiek i udział w tym rozwoju jest zasługą Europejczyków.

2. W mieście znajduje się jedna z najdłuższych na świecie linia kolei magnetycznej. Prędkość poruszających się po niej pociągów osiąga ponad 400 kilometrów na godzinę.

3. Dość nietypową atrakcję miasto zawdzięcza targom matrymonialnym. Jest to co sobotnia impreza polegająca na tym, ze rodzice na tyłach ratusza i alejkach do niego prowadzących wystawiają ogłoszenia matrymonialne swoich niezamężnych dzieciach. Ten specyficzny rodzaj „targów” ma głębokie podłoże w tradycji swatania, która pomimo rozwoju społecznego wciąż jest żywa.

4. W Szanghaju znajduje się wybudowany kosztem 240 milionów dolarów tor Formuły I. 56 okrążeń toru składa się na dystans 305 kilometrów, które mają do pokonania bolidy Formuły I.

5. Największym budynkiem jest w Szanghaju World Financial Center liczący 101 pięter i 492 metry wysokości.

6. W Szanghaju jest ponad 350 wysokościowców.

7. Gdańsk jest jednym z 60 miast partnerskich Szanghaju.

8. Słynny zygzakowaty szanghajski most prowadzący do najstarszej herbaciarni w mieście jest jego niebywałą atrakcją. Zygzakowata konstrukcja według legendy miała służyć za przeszkodę dla duchów i je odpędzać. W herbaciarni oczywiście serwowane są najlepsze gatunki zielonej herbaty.

9. Metro w Szanghaju zostało otwarte w dopiero w 1993 roku i jako trzecie w Chinach. Długość 16 linii wynosi 673 kilometry z jego usług korzysta codziennie ponad 10 milionów osób.

10. Nefryt jest bardzo cenionym w Chinach kamieniem, przypisuje się mu nadzwyczajne moce dlatego warto odwiedzić Świątynię Nefrytowego Buddy. Świątynia została wzniesiona w 1882 roku jako miejsce przechowywania dwóch figur Buddy.

4.4/5 - (ilość ocen: 7)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *