5 Ciekawostek o Barcelonie

panorama Barcelony

Ciekawe miasto, które dla Europejczyka leży w Hiszpanii, dla mieszkańca Barcelony leży ona w Katalonii. Według Katalończyków w Barcelonie nie ma nic hiszpańskiego. Sięgając do burzliwej historii miasta i całego regionu, można też dojść do takiego wniosku.

Założona przez Fenicjan w III wieku p.n.e. przez długie lata pod panowaniem i wpływem Rzymu, następnie Maurów. Aż po czasy Karola Wielkiego przechodziła z rąk do rąk.

Przez cały czas pełniła rolę ważnego portu i ośrodka gospodarczego w basenie Morza Śródziemnego. Ciekawe miejsce na mapie Europy. A oto kilka barcelońskich ciekawostek.

1. Większość obiektów turystycznych w mieście objęte jest opłatami. Chcąc je zwiedzić z 4 osobową rodziną potrzebna jest dość spora gotówka. Niemniej jednak można w tym historycznym mieście odwiedzić sporo atrakcyjnych miejsc zupełnie za darmo.

Darmowe atrakcje Barcelony:
– Catedral De Barcelona – gotycka budowla sakralna w sercu starego miasta

– Park Ciutadella – jeden z najstarszych parków w mieście założony na miejscu zburzonej Cytadeli.

– Fontanny Montjuic – położone na wzgórzach zespół fontann podświetlanych przez kilkadziesiąt specjalnych różnokolorowych lamp, a pokazowi trwającemu 30 minut towarzyszy specjalna na ta okazję skomponowana muzyka. Wszystko razem daje niesamowite wrażenie.

– Bunkry Karmel – położone na wzgórzu Turo de la Rovira pozostałości z czasów wojny domowej składające się z betonowych stanowisk działek przeciwlotniczych.

– Rynek La Boqueria – miejsce, w którym od średniowiecza znajduje się rynek zaopatrujący mieszkańców Barcelony w warzywa, owoce morza, słodkości, przyprawy, orzechy. Bardzo urokliwe miejsce.

2. W 1936 roku w Barcelonie miała się odbyć Olimpiada Ludowa w ramach protestu przed XI Igrzyskami Letniej Olimpiady w Berlinie. Na dzień przed planowany rozpoczęciem generał Franco dokonał zamachu stanu w Hiszpanii.

3. 1992 rok odbyły się pierwsze w Hiszpanii Letnie Igrzyska XXV Olimpiady. Igrzyskom tym towarzyszyły specjalne wydarzenia. Na skutek zmian w Europie Środkowej i rozpadu Związku Radzieckiego powstały w Europie nowe państwa, które po raz pierwszy wzięły udział w Olimpiadzie.

4. Sztuczne plaże w Barcelonie – w związku z Olimpiadą miasto wybudowało 4 kilometrowej długości plaże. Plaże usypane z piasku wydobytego z dna morskiego.

5. Sagrada Familia – Bazylika symbol miasta od lat fascynuje turystów. Jej budowa trwa nieprzerwanie od 1882 roku, a zakończenie planowane jest na 2026 rok.

4.3/5 - (ilość ocen: 6)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.