5 Interesujących Ciekawostek o Ptakach

ptaki

Ptaki są stałocieplnymi zwierzętami, których cechy charakterystyczne to: pióra na skórze, zamiast kończyn ptaki posiadają skrzydła, które umożliwiają im latanie, dziób. Układ oddechowy oraz pokarmowy są odpowiednio przystosowane do umiejętności latania. Ten gatunek rozmnaża się poprzez składanie jaj a następnie ich wysiadywanie. Istnieje wiele interesujących informacji dotyczących ptaków.

1. Wartym naszej uwagi aspektem jest kwestia, jak małe ptaki wewnątrz jaj otrzymują tlen, który jest niezbędny do życia. Na zewnątrz skorupki jajka znajdują się małe pory, które umożliwiają wymianę tlenu. Pod samą skorupką znajduje się minimalny zbiornik powietrzny, który ułatwia cały ten proces.

2. U ptaków występuje stan przypominający hibernację i polega na krótkotrwałej sytuacji odrętwienia. Stan ten nosi nazwę torporu oraz występuje w nim obniżenie temperatury ciała, które może trwać nawet do kilku dni. Przykładowo kolibry są ptakami, które przechodzą przez stan odrętwienia, a jeśli towarzyszą mu niesprzyjające warunki pogodowe to następuje jego przedłużenie.

3. Do ptaków, które występują najliczniej zalicza się wikłacze czerwonodziobe. Gatunek ten możemy spotkać w Afryce, nieopodal pustyni Sahary. Przebywając w ogromnych ilościach są w stanie, w bardzo krótkim czasie zniszczyć wiele upraw rolniczych, od zbóż do kukurydzy, a ich przybycie porównywane jest przez ludzi do plagi bądź ataku szarańczy.

4. Największym ptakiem drapieżnym jest kondor wielki, którego możemy spotkać w Andach, niedaleko Wenezueli. Długość ciała kondora to 100-130 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 3 metry. Samica tego gatunku składa jedno jajko na dwa lata, a długość życia tego gatunku to około 40 lat.

5. Do ostatniej ciekawostki, można zaliczyć fakt, iż różne nazwy przedmiotów czy owoców mogą być kojarzone z ptakami. Przykładowo lodówka, nie jest tylko i wyłącznie sprzętem używanym w kuchni do przechowywania żywności, jest to również odmiana kaczki, którą zazwyczaj można spotkać na wybrzeżu. Co więcej, mandarynka jest owocem, ale również gatunkiem kaczki ozdobnej. Pojedyncze kaczki tego rodzaju mamy możliwość spotkania na przykład w Krakowie.

4.1/5 - (ilość ocen: 7)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.