10 Ciekawostek o Chinach

Wielki Mur Chiński

Jedno z najciekawszych państw świata. Chińska Republika Ludowa to ciekawy eksperyment polityczno- społeczno-gospodarczy. Jedyne państwo na świecie, w którym przez tyle lat udaje się utrzymać połączenie gospodarczego kapitalizmu i społeczno-politycznego komunizmu. W Chinach władzę sprawują ludzie, którzy za podstawę ideologi przyjmują komunizm.

Rządy sprawowane są pod kontrolą Komunistycznej Partii Chin. Gospodarka natomiast rozwija się w oparciu o kapitalistyczne założenia, ale pozbawiona jest pełnej wolności w swym działaniu. Wąska grupa ludzi stojąc na gospodarczym piedestale bogaci się w sposób bardzo dynamiczny, a obywatele będący pod totalną kontrolą wiodą życie na pograniczu obu systemów.

Takie uwarunkowania wpływają na wiele ciekawych rzeczy dziejących się w osławionym Państwie Środka.

1. Państwo Środka tak kiedyś określano Chiny, a było to przed wielkimi odkryciami geograficznymi. Według ówczesnej wiedzy przyjmowano, że Chiny leżą dokładnie pośrodku znanego w tamtym czasie świata. Określenie to do dziś jest używane przez wielu Chińczyków.

2. Powstanie Chińskiej Republiki Ludowej ogłoszono w październiku 1949 roku. Początek ChRL wiąże się z wygraną wojną domową przez siły, na czele których stał Mao Zedong.

3. Chińska Republika państwo utworzone na Tajwanie, na czele którego stanął Czang Kaj-szek pokonany przez Mao przywódca Kuomintangu stojącego w oporze do komunistycznych Chin.

4. Chiny Ludowe zamieszkuje ponad 1, 4 miliarda ludzi. Jest to najludniejsze państwo świata. Według wyliczeń demograficznych są też państwem o największej ilości osób przypadających na kilometr kwadratowy powierzchni.

5. Najsłynniejszą i najbardziej rozpoznawalną budowlą Chin jest mur chiński. Jak głosi jedna z hipotez na podstawie badań stwierdzono, że gdyby wszystkich Chińczyków ustawić w kolumnę czwórkową i kazać im maszerować przez jedną z bram muru to marsz nigdy by się nie kończył. Zanim ostatni dotarli by do bramy na świat zdążyły by przyjść i dorosnąć następne pokolenia i tak by to mogło trwać bez końca.

6. Państwo mające tak wielu obywateli posiada również najliczebniejszą armię świata liczącą ponad 2, 2 miliona żołnierzy pod bronią i ponad 12 milionów w siłach rezerwowych.

7. Chińczycy są bardzo zdyscyplinowanym narodem, co ma bardzo duże podłoże historyczne. Ludność chińska zawsze znajdowała się pod czyimś jarzmem od możnowładców poczynając poprzez cesarzy na przywódcach partyjnych kończąc.

8. Chiny są państwem o największej ilości zasądzanych kar śmierci i wykonywanych wyrokach.

9. Makabrycznie zachowują się władze w stosunku do rodzin skazanych na śmierć osób, przysyłając po wykonanym wyroku łuskę karabinową z rachunkiem do zapłaty za pocisk którym pozbawiono życia skazańca.

10. W celu zahamowania dużego przyrostu naturalnego, powiększającego do niebezpiecznych granic liczbę ludności Chin, władze wprowadziły zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka w mieście i dwójki na wsi. Przepis ten obowiązywał przez wiele lat i został zniesiony w 2015 roku.

4.4/5 - (ilość ocen: 9)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.