10 Ciekawostek o Paryżu

Wieża Eiffla

Paryż to nie tylko światowa stolica mody to także Miasto Świateł. Nie bez przyczyny przylgnęło do niego to drugie mniej znane określenie.

Właśnie w Paryżu jako w jednym z pierwszych na świecie miast, uruchomiono system latarni miejskich. W 1843 roku zainstalowano w Paryżu pierwsze na świecie elektryczne latarnie uliczne. Pierwszym oświetlonym elektrycznie miejscem Paryża był Plac Zgody.

Warto zapoznać się z jeszcze innymi ciekawostkami związanymi z Paryżem.

1. Bracia Lumiere w Paryżu w 1895 roku ukazali światu swój wynalazek, a był nim kinematograf. Prezentując światu swój wynalazek zaprezentowali 10 filmów po 50 sekund każdy.

2. Paryż to także miasto psów. Według szacunkowych obliczeń miasto zamieszkuje ponad pół miliona zarejestrowanych psów.

3. Idąc śladem psów, które to zwierzaki kochają drzewa a zwłaszcza te płci męskiej, to właśnie one mają w mieście prawie pół miliona drzew, z których mogą „skorzystać”. Każde drzewo posiada swój numer.

4. Drzewa i psy potrzebują miejsca aby mogły dobrze funkcjonować, znajdą je w ponad 450 parkach miejskich zajmujących obszar 1200 akrów ziemi.

5. Miłośnicy i smakosze bagietki znajdą ją w ponad 1784 piekarniach. Piekarnie piekące bagietki zobligowane są do przestrzegania specjalnych przepisów precyzujących długość bagietki i konsystencję ciasta. Bagietki są efektem przepisów z 1920 roku zabraniających pracy piekarni w godzinach od 22 do 4 rano. W związku z tymi przepisami jedynym pieczywem, które zdążono upiec, aby było gotowe na rano była bagietka.

6. Na zgłodniałych i spragnionych kawy turystów zwiedzających Paryż, a nie szukających restauracji z Gwiazdką Michelin, czeka prawie 1200 barów oraz ponad 180 miejsc gdzie można napić się espresso za 1 euro.

7. Serce miasta. Na wyspie Ile de la Cite znajduje się środek Paryża. Zaznaczony jest jako punkt zero i od niego wyznaczane są odległości do różnych miast. Miejsce jego położenia wyznaczono przed gmachem katedry Notre-Dame.

8. Przybysze odwiedzający Paryż najchętniej odwiedzają Disneyland bijący na głowę najsłynniejsze paryskie atrakcje.

9. Metro paryskie otworzyło swoją działalność w 1900. W dniu dzisiejszym liczy 16 linii i ma ponad 218 kilometrów długości. Ze względu na ilość obsługiwanych pasażerów uważane jest obok moskiewskiego za najbardziej obciążone w Europie.

10. Luwr chluba Paryża, jedno z największych muzeów na świecie. Muzealne zbiory składają się z ponad 300 tysięcy eksponatów w tym jeden z najsłynniejszych obrazów świata Mona Lisa.

4.7/5 - (ilość ocen: 7)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *