10 Ciekawostek o Rzymie
Położone na siedmiu wzgórzach miasto nad Tybrem początków swych sięga odległych lat ery przed Chrystusem.
Wieczne Miasto podczas swojej prawie 3 tysiące trwającej historii było świadkiem wielu wydarzeń, które wpływały na kształtowanie się świata.
Kolebka europejskiej cywilizacji państwo-miasto Rzym niejednokrotnie decydowało o losach wielu narodów. Dziś wokół wielu spraw obrosły liczne legendy, prawdy i półprawdy.
1. Legenda o Romulusie i Remusie porzuconych nad brzegiem Tybru przez matkę i wychowanych przez wilczycę to najbardziej znana legenda o założycielach Rzymu.
2. Rzym był państwem-miastem, które przez długie setki lat dominowało nie tylko nad Półwyspem Apenińskim ale także nad większością starożytnego świata utożsamianego z Europą i najbliższym jej otoczeniem.
3. Rzym jest znacznie starszym niż współczesne Włochy. Królestwa i księstwa, które powstały po upadku Imperium Rzymskiego zjednoczyły się dopiero w 1870 roku. W ten sposób historia Rzymu sięga prawie 3 000 lat natomiast historia Włoch jako zjednoczonego państwa liczy sobie niespełna 150 lat.
4. Watykan – można by rzec państwo w państwie. Niewielkie Państwo Watykan stanowi odrębny od Włoch i Rzymu obszar, w którym ma swoją siedzibę Papież głowa Kościoła Katolickiego. Watykan posiada swoją administrację i służby porządkowe.
5. „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” słynne powiedzenie, które wywodzi się z zamiłowania starożytnych Rzymian do budowy dobrych utwardzonych dróg. Początek wielu z nich ma właśnie w Rzymie, a budowane były głównie z myślą o sprawnym przemieszczaniu się starożytnych wojsk wyruszających w kierunku nowych podbojów.
6. Najwyższe osiągnięcia techniczne starożytnych Rzymian to oprócz dróg akwedukty. Ze względu na położenie i dużą ilość mieszkańców Rzym potrzebował wody. W celu jej dostarczenia Rzymianie budowali sieć wodociągów doprowadzających wodę do Wiecznego Miasta. Specyfika tych budowli polegała na tym, że w dużej części tor wodny przecinał doliny górskie. Aby pokonywać te przeszkody wznoszono potężne budowle przypominające mosty. Dzięki tym budowlom zwanym akweduktami, woda była bezpiecznie dostarczana do odbiorców. Cudem techniki było też to, że należało obliczyć i wykonać całe konstrukcje pod pewnym nachyleniem pozwalającym na swobodny przepływ wody.
7. Paryż słynie z psów, Rzym natomiast jest miastem kotów. Żyje ich w mieście ponad 300 tysięcy. Zgodnie z obowiązującym prawem rzymskim jeśli w jednym miejscu żyje pięć lub więcej kotów nie wolno ich usuwać. Ma to bardzo uzasadnione znaczenie. Rzym jako tysiącletnie miasto posiada niezliczoną ilość ruin, zakamarków i tym podobnych miejsc. Dzięki kotom nie ma problemu z gryzoniami.
8. W Rzymie istnieje ponad 900 kościołów chrześcijańskich i pod tym względem nie ma na świecie miasta o większej ilości tych budowli.
9. Do XIX wieku Rzym był największym europejskim miastem, palmę pierwszeństwa stracił ma rzecz XIX wiecznego Londynu.
10. Według badań Rzym odwiedza corocznie około 10 milionów turystów.