10 Ciekawostek o Tokio

ulice tokio

Tokio nie jest miastem. Tokio jest prefekturą metropolitalną. Obszar zwany Wielkie Tokio zamieszkuje łącznie prawie 38 milionów osób. I to właściwie wystarczy na opis tego molocha.

Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców spodziewać się można, że w mieście tym ciekawych rzeczy jest tak wiele, że można je liczyć w milionach.

Wybranie kilku z nich na pewno nie będzie reprezentatywne, ale może choć trochę przybliży ten największy na świecie obszar metropolitalny. .

1. Szukając pierwszych wzmianek o stolicy Japonii Tokio nie trafi się do prastarych zapisków. Historia Tokio zaczyna się w roku 1868. To właśnie wtedy powstała nazwa Tokio. Wcześniej miasto nosiło nazwę Edo. Historia Edo nie jest tak stara jak historia Japonii. Jako miasto i późniejsza stolica ma swój początek w XII wieku.

2. Rozpętana przez Japonię wojna w Azji doprowadziła do smutnego końca. Tokio doznało wielkiego upokorzenia ze strony Amerykanów podczas nalotu 9-10 marca 1945 roku. Amerykańskie samoloty zrzuciły na stolicę Japonii 2 tysiące ton bomb, zginęło ponad 200 tysięcy osób, zniszczeniu uległo 250 tysięcy budynków. Taką cenę Tokio zapłaciło za swoje militarne ambicje.

3. W Tokio znajdował się największy na świecie targ rybny Tsukiji. Pracowało na na nim 65 tysięcy osób, sprzedawano tam dziennie 2 tysiące ton ryb i owoców morza. Przez rybne targowisko przepływało co roku 5, 5 miliarda dolarów. W 2018 roku targ częściowo zamknięto i przeniesiono na Toyosu sztuczną wyspę w Zatoce Tokijskiej.

4. w 2013 roku na targu rybnym zapłacono najwyższą w historii cenę za rybę. Tokijski restaurator zapłacił za 222 kilogramowego tuńczyka rekordową kwotę 1, 76 miliona dolarów.

5. Tokijskie metro ma 312 kilometrów długości i przewozi codziennie ponad 8 milionów pasażerów. Każda stacja metra ma swój własny hymn.

6. Mieszkańcy Tokio są bardzo zdyscyplinowani, nie tolerują tłoku, co wzbudza wielki szacunek, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Na przykład użytkownicy metra karnie stają w kolejce do wsiadania w kolejności zgodnej z dotarciem na peron. Dzięki takiemu zachowaniu unika się tłoku.

7. Tokio pomimo tak wielkiej liczby mieszkańców jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych miast świata.

8. Automatyzacja Japonii jest powszechnie znana, dostrzec można to na każdym kroku. Obliczono, że co 12 metrów można w Tokio spotkać automat oferujący, żywność, napoje, słodycze itp.

9. W Tokio powstał pierwszy Disneyland wzniesiony poza granicami Stanów Zjednoczonych. Park został otwarty w 1983 roku.

10. Teatr Kabuki w Tokio wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jest to unikalny tradycyjny teatr japoński wywodzący się z XVII wieku.

4.2/5 - (ilość ocen: 9)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.