10 Ciekawostek o Pekinie

wieżowce w pekinie

Stolica Chin nie jest największym miastem w państwie. Ustąpić pola musi na rzecz Szanghaju. Nie zmienia to faktu że jest bardzo potężnym ośrodkiem miejskim. Spełnia jeszcze jedną ważną funkcję jest największym ośrodkiem polityczno kulturalnym Chińskiej Republiki Ludowej.

1. Historycznie pierwsze ślady prowadzą w bardzo odległe czasy tworzenia się rodzaju ludzkiego. Prace archeologiczne i badania im towarzyszące oceniają, że pierwsze oznaki osadnictwa na tym terenie sięgają setek tysięcy lat wstecz. Natomiast zapisane wzmianki o istnieniu miasta pochodzą z I tysiąclecia przed naszą erą i obejmują czasy państwa Yan. Nowożytna historia przypada na X-XII wiek naszej ery.

2. Nazwa miasta była wielokrotnie zmieniana ostatecznie przyjmuje się, że rok 1403 dał początek obecnej nazwie Pekin.

3. W latach 1406-1420 powstało Zakazane Miasto obejmujące pałac cesarski dynastii Ming i Qing, a wraz z nim powstał Plac Tian’anmem. Plac ten na przestrzeni wieków ulegał licznym przebudowom pozostając cały czas głównym miejscem miasta. Zakazane Miasto jest największym pałacem na świecie.

4. Transport drogowy w Pekinie ułatwia 5 obwodnic i 9 dróg szybkiego ruchu.

5. Metro w Pekinie obejmuje 22 linie o długości 689 kilometrów. Budowę metra rozpoczęto w 1965 roku. 28 grudnia 2018 pekińskie metro przewożące dziennie ponad 10 milionów pasażerów uznane zostało za najdłuższą sieć na świecie.

6. Aby poradzić sobie z przemieszczaniem takiej ilości osób zamieszkujących Pekin w mieście działa 599 linii autobusowych i trolejbusowych.

7. Po ulicach Pekinu codziennie porusza się 3, 5 miliona samochodów i codziennie do tej liczby dochodzi kolejne 1, 5 tysiąca nowych pojazdów.

8. W Pekinie są dwie z trzech największych zadaszonych powierzchni. Jedną jest zadaszone międzynarodowe lotnisko, a drugą nowa siedziba stacji telewizyjnej CCTV.

9. Pekin może również pochwalić się największym odlanym z brązu dzwonem, znajduje się on w Świątyni Wielkiego Dzwonu.

10. 4 czerwca 1989 roku na historycznym Placu Tian’anmen doszło do krwawego stłumienia manifestacji studentów żądających wolności. Według niepotwierdzonych danych podczas brutalnie i bezwzględnie tłumionych zamieszek śmierć poniosło od 250 do ponad 2 tysięcy osób.

4.5/5 - (ilość ocen: 6)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.