10 Ciekawostek o Londynie

Ciekawostki o Londynie

Historycznie rzecz biorą Londyn jest stosunkowo młodym miastem. Jak w przypadku wielu europejskich miast tak i tu ślady prowadzą do Rzymu.

Pierwsze wzmianki o początkach Londynu znajdują się w zapiskach dotyczących rzymskiej inwazji na Wyspy Brytyjskie z roku 43 naszej ery. Niewątpliwie za czasów rzymskich miasto nabierało rozmachu i z roku na rok stawało się coraz ważniejszym ośrodkiem handlowym początku nowej ery.

Rzymskie czasy sprawiły, że Londyn urósł do 30 tysięcznej populacji miejskiej. Tak wyglądające początki doprowadziły do stworzenia jednego z najprężniejszych i największych ośrodków miejskich współczesnego świata.

1. Taxi Londyn

Aby zostać kierowcą londyńskiej taksówki trzeba zdać piekielnie trudny egzamin z topografii miasta. Egzaminatorzy wymagają znajomości 320 tras podstawowych, 25 000 ulic na tych trasach. Dodatkowo trzeba wykazać się znajomością 20 000 charakterystycznych miejsc znajdujących się w promieniu 6 mil od Charing Cross. Według badań przeciętny zjadacz chleba potrzebuje od 2 do 4 lat aby tą wiedzę przyswoić.

2. Języki Londyńczyków

Według badań odkryto, że w wielonarodowym Londynie jego mieszkańcy posługują się ponad 300 językami. Do najpopularniejszych poza ojczystym okazuje się zaliczany jest język polski.

3. Etniczny Londyn

Londyn liczy ponad 8 milionów mieszkańców, a cała aglomeracja prawie 14 milionów. 60 % stanowią biali mieszkańcy, 7 % stanowią Czarni Afrykanie, 6, 6 procent stanowią Hindusi pozostałą grupę stanowią między innymi Arabowie, Chińczycy oraz inne nacje pochodzące z całego świata.

4. Londyn stolicą ubezpieczeń

Lloyd’s of London najbardziej znana na świecie firma ubezpieczeniowa ma swoją centralę w tym mieście. Jest jedyną firmą ubezpieczeniową zajmującą się ubezpieczaniem statków i inwestycji morskich. Ponadto w Londynie mają swoje centrale największe firmy ubezpieczeniowe na świecie. Dlatego miasto uznawane jest za stolicę światowego ubezpieczenia.

5. Absurdalny zakaz parlamentarny Londynu

Według prawa zabronione jest umieranie na terenie Parlamentu. Gmach Parlamentu nazywany jest Pałacem Westminsterskim i jest Pałacem Królewskim, a każdemu kto umrze w królewskich budynkach należy się państwowy pogrzeb wraz ze wszystkimi wynikającymi z tego honorami.

6. Kruki w Tower of London

Król Karol II wydał dekret na mocy którego w wieży cały czas ma znajdować się minimum 6 kruków. Według legendy kiedy kruki odlecą Korona upadnie, a wraz z nią cała Brytania. Dla bezpieczeństwa w wierzy trzyma się 8 kruków.

7. Londyńskie metro

Uznane za najstarsza metro świata powstałe w 1863 roku. Metro liczy 402 kilometry długości i w 45 % przebiega pod ziemią. Metro liczy 11 linii i 270 stacji.

8. Najbogatsze miasto świata

Taki przydomek przypisano Londynowi kiedy doliczono się, ze w jego granicach zamieszkuje 77 miliarderów.

9. Stolica turystyki europejskiej

Według statystyki w 2018 Londyn odwiedziło prawie 20, 5 miliona turystów i to daje mu prymat wśród europejskich miast i drugą pozycję w świecie, tuż za Bangkokiem.

10. Igrzyska Olimpijskie

Londyn jest jedynym miastem na świecie, które trzykrotnie było stolicą sportu olimpijskiego. Olimpiady gościły w Londynie w 1908, 1948, 2012 roku.

4/5 - (ilość ocen: 7)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.