14 interesujących ciekawostek o rakach

rak

Raki to skorupiaki. Składają się z 12 gatunków oraz 3 rodzajów. To bardzo ciekawe, fascynujące oraz ciekawe zwierzęta, które warto bliżej poznać.

1. Ciało tego drapieżnika składa się ze szczypców, odnóży oraz pancerza. Budowa jest taka sama jak u innych dziesięcionogów np. krewetek lub krabów. Nie każdy rak ma tyle samo odnóży, zależy to od grupy, do której należą. Organy zmysłowe, które są odpowiedzialne za smak lub dotyk to czułki, które można zobaczyć obok otworu gębowego. Są to dwie pary czułków, które przypominają wąsy (dłuższe) oraz krótsze czułki, które ciężko dostrzec.

2. Ciało raka w dużej mierze pokrywa wielocukier-chityna, która wchodzi w skład pancerza. Dzięki temu składnikowi raki co jakiś czas linieją wraz z rozwojem oraz powiększaniem pancerza. Zrzucony pancerz można spotkać w okolicy zbiorników wodnych, na których dnie żyją raki. Dzięki temu można zbadać jakiego gatunku raki żyją w okolicy, ile mają lat i do jakiego gatunku należą.

3. Kolor raka również jest zależny od gatunku, do którego należy. Mogą być one brązowe, niebieskie, gładkie, mieniące się kolorami lub pokryte wypustkami. Raki posiadają również szczypce.

4. Średnia wielkość raka to 17 centymetrów. Zdarzają się również małe raki około 2 cm, największe zaś mogą mieć nawet 30 centymetrów. Ich waga waha się od 7 gram do 3 kilogramów.

5. Długość życia raka jest również zróżnicowana. Mogą one żyć od 4 do nawet 40 lat.

6. Kiedyś mógł żyć rak, który był bardzo duży, gdyż miał niecały metr długości i ważył nawet osiem kilogramów. W obecnym świecie nie spotyka się tak dużych okazów.

7. W Australii odkryto szczątki raka, który mógł żyć już 115 milionów lat temu na naszej planecie.

8. Większość czasu raki spędzają na dnie zbiorników wodnych. Są gatunkiem bardzo leniwym i pasywnym i czekają, aż ofiara do nich blisko podpłynie, nie lubią tracić energii na łowy. Do takiego zachowania sprzyja środowisko słodkowodne, w którym nie brakuje pożywienia dla raków. Jeśli natomiast rak upatrzy sobie ofiarę potrafi być bardzo szybki i sprytnie upoluje ofiarę.

9. Żywią się roślinami-np. glonami, krewetkami i martwym rybami. Nie są wybredne i zjedzą wszystko co znajdą w zasięgu wzroku.

10. W Polsce żyją 4 gatunki raków, z czego 2 są rodzimymi mieszkańcami kraju, a pozostałe 2 zostały przeniesione z Ameryki Północnej. Najczęściej w Polsce można spotkać raka pręgowatego i stanowią one około 75 procent wszystkich raków występujących w naszym kraju. Oprócz tego można spotkać raka sygnałowego, szlachetnego oraz błotnego.

11. W sytuacji zagrożenia rak zaczyna energicznie poruszać odwłokiem. Często dzięki tej obronie jest w stanie uwolnić się od drapieżnika lub wydostać się z pułapki.

12. Za najsmaczniejszy gatunek raka na świecie uważa się raka szlachetnego.

13. Rak szlachetny żyje i występuje tylko w bardzo czystych wodach. Uznawany jest za wskaźnik czystości wód. W Polsce występuje tylko w kilku miejscach np. W Suwałkach.

14. Na okres jesienny (październik-listopad) przypada okres rozrodu. Po około miesiącu od kopulacji samica składa sporą ilość jaj (od 50 do nawet 200) w podgięty odwłok. Są one do niego przylepione pół roku. Młode raki posiadają długość około centymetra. Jaja przypominają małe winogrona i mają około 1-2 mm wielkości.