8 Fascynujących Ciekawostek o Kopenhadze

zachód słońca

Kopenhaga jest jednocześnie stolicą oraz największym miastem występującym w Danii. Każdego roku, niezależnie od pory przyciąga swoimi atrakcjami oraz widokami tysiące turystów. Kopenhaga jest niezmiernie interesującym miastem, z którym powiązanych jest wiele ciekawostek.

1. Pierwszą ciekawostką jest fakt, że mała syrenka jest główną wizytówką oraz symbolem Kopenhagi. Pomnik głównej bohaterki bajki Andersena znajduje się w porcie i jest atrakcją tego miejsca. Uważa się, że każdy przechodzący mężczyzna, który dotknie piersi syrenki będzie posiadał szczęście w miłości do końca swojego życia.

2. Turyści przybywający do tego miasta często wybierają poruszanie się za pomocą roweru. Udowodnione zostało, że 35%- 50% całego transportu w stolicy Danii odbywa się za pomocą tego środka komunikacji.

3. Warto wspomnieć również o najwyższym budynku w Kopenhadze. Budynkiem tym jest słynny zamek Christiansborg, który obecnie uznawany jest za miejsce spotkań parlamentu.

4. W Kopenhadze znajduje się wiele muzeów sztuki, które przykuwają uwagę wielu krytyków w tej dziedzinie. Muzea te przykładowo obejmują kolekcję Davida, Duńską Galerię Narodową czy Thorsvaldsens Museum.

5. Kopenhaga uznawana jest za Zieloną Stolicę Europy. W mieście tym można spotkać elektryczne środki transportu, które przyczyniają się do mniejszego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Co więcej, około 60% wszystkich hoteli znajdujących się w tym miejscu zostało uznane za przyjazne środowisku.

6. W 1728 roku miał miejsce w Kopenhadze pożar, który negatywnie wpłynął na strukturę miasta. Wiele budowli uległo zniszczeniu, a w tym słynna biblioteka Uniwersytetu w Kopenhadze. W 1793 miał miejsce kolejny pożar, który przyczynił się do jeszcze większej ilości szkód.

7. Słynną osobą wywodzącą się z tego miasta był Hans Christian Andersen, który pisał cudowne bajki na dzieci.

8. W stolicy możemy również napotkać na lunapark Ogrody Tivoli, który jest najsłynniejszym tego typu parkiem na całym świecie. Przykuwa uwagę wielu turystów i pomimo stania w długiej kolejce, warto znaleźć się tam i przygotować na dzień pełen atrakcji.

4.3/5 - (ilość ocen: 11)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.