50 Ciekawostek o Europie

Rila Bułgaria
Rila w Bułgarii

Europa to część świata na półkuli północnej, która jest uznawana za kontynent lub też kontynent tworzony razem z Azją, a więc Eurazję. Jest niezwykle zróżnicowana pod względem kulturowym, geograficznym i etnicznym. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje się sto ciekawostek na temat Europy.

1. Powierzchnia Europy wynosi 10 530 000 kilometrów kwadratowych, a na obszarze tym żyje ponad 746 milionów ludzi.

2. Za największe państwo europejskie uznaje się Rosję, która częściowo leży na terenie Azji, a za najmniejsze Watykan.

3. Najdłuższą rzeką Europy jest Wołga. Na drugim miejscu znajduje się Dunaj, który przepływa przez największą ilość państw pośród wszystkich rzek.

4. We Włoszech znajdują się dwie enklawy, a mianowicie Republika San Marino oraz znajdujący się w Rzymie Watykan, który jest siedzibą papiestwa.

5. Czarnogóra to kraj, który ma wielkość województwa małopolskiego, a mimo to jest bardzo zróżnicowana pod względem budowy. Ma dostęp do morza, góry, jedyny w tej części Europy fiord oraz wielki kanion rzeki Tary.

6. W 1815 roku odbył się Kongres Wiedeński, na którym ustalono między innymi wieczystą neutralność Szwajcarii. Kraj ten nie był zamieszany w żadną z wojen od tamtej pory.

7. Po drugiej wojnie światowej Niemcy zostały podzielona na Republikę Federalną Niemiec ze stolicą w Bonn oraz Niemiecką Republikę Demokratyczną ze stolicę w Berlinie Wschodnim. Berlin Zachodni miał status wolnego miasta.

8. Jednym z najczęściej odwiedzanych miast europejskich jest Paryż, czyli stolica Francji, w której można podziwiać katedrę Notre-Dame, wieżę Eiffla i wiele innych atrakcji. Jest też uznawany za światową stolicę mody.

9. Beneluks to skrót od nazwy kilku państw znajdujących się w Europie, a mianowicie Belgii, Niderlandów oraz Luksemburga.

10. Najwięcej piwa w Europie spożywają Irlandczycy. Na drugim miejscu znajdują się pod tym względem Niemcy.

11. Fortepian i skrzypce to europejskie wynalazki, podobnie jak opera czy teatr.

12. Największym przedsiębiorstwem na terenie całej Europy jest Volkswagen, który rocznie sprzedaje około 10 milionów aut.

13. Okres przedpiśmienny starożytności w Europie obejmuje dłuższy czas niż wszystkie kolejne epoki aż do dnia dzisiejszego. To on ukształtował teatr, historiografię, a także europejską architekturę.

14. W 1795 roku doszło do trzeciego rozbioru Polski, a w rezultacie została ona wymazana z map Europy. Niepodległość odzyskała dopiero po 123 latach, kiedy zakończyła się pierwsza wojna światowa.

15. Hamburgery kojarzą nam się przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi, ale w rzeczywistości swoją nazwę zawdzięczają niemieckiemu miastu Hamburg.

16. W Hamburgu swoją karierę muzyczną rozwijali młodzi Beatlesi, czyli wspaniała czwórka z Liverpoolu, która wkrótce miała stać się jednym z najważniejszych zespołów muzycznych w historii.

17. W drugiej połowie XIX wieku w Neapolu wymyślono pizzę. Pierwsza z nich składała się z mozzarelli, pomidorów i świeżej bazylii, a kolory produktów nawiązywały do flagi włoskiej.

18. Kuchnia francuska ma swoich miłośników na całym świecie. Ważnym elementem jest w niej ser. We Francji produkuje się ponad 400 gatunków sera.

19. Największymi metropoliami w Europie są Londyn oraz Berlin.

20. W Szwajcarii jest znacznie więcej banków niż dentystów. Kraj ten jest centrum finansowym o wielkim znaczeniu w skali całego świata.

21. Nazwa Hiszpanii pochodzi od słowa „Ipsania”, co oznacza kraj bogaty w króliki.

22. Cała Europa jako kontynent jest tylko o dwa procent większa od Kanady.

23. Londyn to jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem kulturowym i etnicznym miast w Europie. Jego mieszkańcy mówią w ponad 300 językach.

24. We Francji obowiązuje prawo, zgodnie z którym trzoda chlewna nie może nosić imienia Napoleon. Jest to wyraz szacunku dla Napoleona Bonaparte.

25. W Wielkiej Brytanii zakazane jest umieranie na terenie parlamentu, ponieważ gdyby tak się zdarzyło, denat musiałby mieć pogrzeb zorganizowany na koszt państwa.

26. Sagrada Familia to nieukończony kościół w Barcelonie, który powstaje według planów Antonio Gaudiego. Jego budowa trwa od końca XIX wieku, a więc znacznie dłużej niż budowa egipskich piramid.

27. Najstarszy krajem w całej Europie jest Bułgaria, która nie zmieniła swojej nazwy od VII wieku.

28. Europejskie żubry są większe od bizonów, czyli największych ssaków lądowych Ameryki Północnej. Duża populacja występuje na przykład w polskiej Puszczy Białowieskiej.

29. Najwyższym drzewem w Europie jest eukaliptus różnobarwny. Rośnie w Portugalii i ma ponad 70 metrów wysokości.

30. W Atenach prawo przewiduje pozbawienie kierowcy prawa jazdy, jeśli prowadzi on samochód w stroju kąpielowym.

31. Islandia to kraj, w którym wierzy się w istnienie elfów. Powołano nawet komisję rządową, która bada ich siedliska i może zadecydować o zmianie planów budowy nowej drogi, jeśli w danym miejscu rzekomo żyją elfy.

32. Popularnym przysmakiem na Islandii jest hakarl, czyli sfermentowane mięso rekina. Smród przysmaku jest tak wielki, że nie zaleca się jedzenia go w pomieszczeniach.

33. W Norwegii znajduje się miejscowość, której nazwa składa się tylko z jednej litery. A jest małą wioską rybacką w gminie Moskenes.

34. Znajdujące się na terenie Włoch San Marino jest najstarszą republiką na całym świecie. Powstała w 301 roku.

35. Największa europejska wieś znajduje się w Mołdawii. Kongaz to miejscowość zamieszkiwana przez 13 tysięcy osób.

36. Na Islandii żyje cztery razy więcej baranów niż ludzi. W związku z tym społeczeństwo to jest szczególnie narażone na depresję. Z kolei baranina jest tutaj wykorzystywana w wielu potrawach.

37. Warszawa była po drugiej wojnie światowej najbardziej zniszczonym miastem w Europie. Po wybuchu powstania w 1944 roku Adolf Hitler rozkazał zrównać ją z ziemią. Po wojnie planowano przenieść stolicę do innego miasta, ale ostatecznie miasto odbudowano.

38. Przed wybuchem drugiej wojny światowej w Warszawie żyła druga pod względem wielkości diaspora żydowska. Pierwsza znajdowała się w Nowym Jorku, gdzie do dzisiaj żyje więcej Żydów niż w Tel-Awiwie.

39. Gwardia Szwajcarska to specjalna straż papieska wyposażona w halabardy i pasiaste stroje. Rekrutacja na gwardzistę jest bardzo rygorystyczna i mało kto dostaje przywilej pracy dla papieża.

40. Cisza nocna w Szwajcarii oznacza, że po godzinie 22 nie można tam nawet spuścić wody w toalecie.

41. W Europie popularne są symbole zwierzęce przypisywane poszczególnym krajem. Symbolem Szkocji jest jednak zwierzę, które nie istnieje, a mianowicie jednorożec.

42. Paryski Luwr jest jednym z największych muzeów na całym świecie. Znajduje się w nim najsłynniejszy obraz w historii, a mianowicie „Mona Lisa” Leonarda da Vinci.

43. Włosi są złymi i niedbałymi kierowcami, co widać po uszkodzonych samochodach niemal w każdym mieście. Część z nich dysponuje dwoma samochodami, z których jeden jest do szalonej jazdy na co dzień, a drugi na specjalne okazje.

44. W Lizbonie do dnia dzisiejszego działa najstarsza księgarnia na świecie, która została otwarta w pierwszej połowie XVIII wieku.

45. Z dziesięciu najmniejszych państw na świecie aż pięć znajduje się w Europie, a są to Monako, Watykan, San Marino, Liechtenstein oraz Malta.

46. Jaskinia Optymistyczna na Ukrainie ma 257 kilometrów długości, co czynią ją najdłuższą jaskinią na kontynencie.

47. Neapol znajduje się nad Zatoką Neapolitańską, przy której widnieje Wezuwiusz. To właśnie ten wulkan był odpowiedzialny za unicestwienie kilku starożytnych miast, wśród których były Pompeje.

48. Pałac Buckingham, w którym urzęduje brytyjski monarcha, jest uznawany za najdroższą posiadłość na całym świecie.

49. Watykan jest jedynym krajem na świecie, w którym językiem urzędowym jest łacina. Głową państwa jest papież.

50. Europa nazywana jest Starym Kontynentem, ponieważ to tutaj rozwijały się kultura grecka i rzymska. Na terenie kontynentu znajdują się zabytki ze wszystkich epok.