72 Ciekawostek o Józefie Piłsudskim

Piłsudski
źródło: picryl.com / Narodowe Archiwum Cyfrowe Poland

Ludzi niezwykłych, uznawanych za wybitnych nie braknie w historii Polski. Jedną z postaci, o której nie da się nic nie wiedzieć jest Józef Piłsudski. Jego sylwetkę zna każdy Polak. Dzieci uczą się o Nim już w szkołach, na lekcjach historii. My natomiast dziś spróbujemy dowiedzieć się tego, czego może w szkole nauczyciele nie uczą, a co jest fascynujące w wielkich tego świata najbardziej – jakie ciekawostki wiążą się z postacią Marszałka. Co lubił, jaki był itp.

Marszałek był jednym z tych mężczyzn, dla których dochowanie wierności jednemu obiektowi westchnień nie należy do najprostszych. Miał dwie żony, a oprócz tego Jego życie obfitowało w liczne zauroczenia innymi przedstawicielkami płci pięknej.

1. Piłsudski był pasjonatem poezji polskich poetów romantycznych.

2. Oprócz poezji fascynowały Go książki skupiające się na tematyce wielkich bitew napoleońskich.

3. Juliusz Słowacki to ulubiony poeta Marszałka, uwielbiała Go także matka Wodza.

4. Marszałek doczekał się dwu córek, które otrzymały imiona Wanda i Jadwiga.

5. Pierwsza z córek Piłsudskiego przyszła na świat, gdy Marszałek miał już 50 lat.

6. Najchętniej wybieraną przez Piłsudskiego aktywnością fizyczną były spacery.

7. W Warszawie najczęściej i najchętniej spacerował w Łazienkach.

8. Piłsudski prawie nigdy nie pił alkoholu, nie zabraniał jednak tej czynności żołnierzom.

9. Najchętniej pijał natomiast słodzoną, gorącą, mocną herbatę, podawaną po rosyjsku w szklance.

10. Marszałek był nałogowym palaczem. Specjalnie dla Niego robione były mocne papierosy.

11. W latach młodzieńczych był studentem studiów medycznych w Harkowie.

12. Nie miał wykształcenia żołnierskiego, wojskowego, ale czuł się mimo to żołnierzem na wskroś.

13. Codzienność podporządkowywał wojskowemu sznytowi.

14. Każdego dnia nosił mundur. Kurtka wojskowa bez dystynkcji była Jego atrybutem nawet w domu.

15. Kiedy była do tego stosowna okazja, albo gdy zaplanowane były odwiedziny ważnych, czy po prostu oficjalnych gości Piłsudski ubierał się w mundur z dystynkcjami Marszałka, z wpiętymi weń odznaką przedwojennego Związku Strzeleckiego, Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych z trzema okuciami.

16. Miał oczywiście ochronę, ale wymagał maksymalnej dyskrecji od ludzi zajmujących się tą funkcją. Nie znosił sytuacji, gdy ochrona była nadto widoczna.

17. Lubił jeździć odkrytym autem, jeśli tylko pogoda nie płatała figla.

18. Z córkami najchętniej spędzał czas wolny zachęcając Je do aktywności i ucząc Je pływania i wiosłowania.

19. Uciekał, gdy tylko mógł, przed balami, rautami i bywaniem na tzw. Salonach.

20. Umiał i lubił grać w szachy.

21. Kolejną z przyjemności Marszałka były pasjanse. Nie były Mu obce takie Ich rozłożenia, jak Grób Napoleona, Prześcieradło, Ogonki, czy Warkocz Wenery

22. Pasjans zwany piramidą był określany na Jego cześć mianem „Pasjansa Piłsudskiego”.

23. Został przez swoich żołnierzy obdarowany niezwykłym upominkiem – był to Dworek Milusin.

24. Dziś Dworek Milusin w Sulejówku koło Warszawy mieści Muzeum Marszałka.

25. Chcąc okazać pokłady najgłębszej czułości, do szczególnie na to zasługujących żołnierzy, Piłsudski mówił „Dziecko”.

26. Jeśli jakiś podkomendny, czy współpracownik naraził się Marszałkowi, to to jak dużej skali przewinę popełnił, mógł ocenić właśnie z formy w jakiej zwrócił się do Niego Marszałek, jeśli był to zwrot „Pan”, to z pewnością niczego dobrego nie wróżyło.

27. Wszystkich swoich podkomendnych Piłsudski otaczał czułą opieką i troską ojcowską.

28. Wdzięczni za życzliwość żołnierze, przepełnieni szacunkiem i podziwem dla Wodza nazywali Go „Dziadkiem”, gdyż był przy tym od Nich sporo starszy.

29. W latach 30-tych XX wieku współcześni Marszałkowi mogli zaobserwować, że zaczął się On garbić. Piętno na Jego wyglądzie odcisnęły kłopoty zdrowotne.

30. W 1928 roku Józefowi Piłsudskiemu przydarzył się wylew krwi do mózgu. Marszałek nie tylko Go przeżył, ale też nie utracił na Jego skutek nic z witalności. Zaczął jednakże poważnie wyglądać po tym zdarzeniu.

31. Wszyscy kojarzymy tę postać historyczną z charakterystycznym wąsem. Wąsy stanowiły dla Józefa Piłsudskiego sposób na ukrycie braków w uzębieniu.

32. Przednie zęby, obrywając kolbą karabinu, Marszałek utracił podczas buntu więźniów, kiedy przebywał na zesłaniu.

33. 20-letni Józef zaangażowany był w działalność konspiracyjną w charkowskiej grupie organizacji Narodna Wola.

34. Z ową działalnością wiąże się nieudana próba zamachu na cara Aleksandra III. W prawdzie zupełnie niechcący, jednakże został w Nią zamieszany. Za uczestnictwo w Niej właśnie Piłsudski zostaje skazany na zsyłkę na Syberię z 5-letnim wyrokiem.

35. “Beniowski” Juliusza Słowackiego, to utwór, który Marszałek znał na pamięć.

36. Grając w szachy bardzo nie lubił przegrywać.

37. Oficerowie Marszałka chętnie grywali w strategiczną grę karcianą tzw. brydża, która niestety nie zyskała sympatii Wodza na tyle by wygrać z pasjansami i szachami.

38. Fascynowały Go jasnowidztwo i seanse spirytystyczne. Uznawał, że sam ma pewien dar przewidywania. W zakresie wojskowym niewątpliwie miało to zastosowanie.

39. Do herbaty lubił przegryzać kruche ciastka, albo herbatniki.

40. Nie rozstawał się nigdy z naładowanym rewolwerem. Kładł Go nawet na nocnym stoliku zasypiając.

41. Najczęściej siedział do późnych godzin nocnych. Czasem spać chodził dopiero nad ranem około 4:00.

42. Raczej nie wstawał przed 10:00.

43. Jeśli ktoś chciał odwiedzić Marszałka, albo jako interesant się u Niego zjawić wczesnym rankiem nie miał co liczyć na spotkanie i rozmowę. W godzinach nocnych jednak Józef Piłsudski nie miał nic przeciw odwiedzinom, bodaj i niespodziewanym.

44. Poranny rytuał Piłsudskiego składał się ze śniadania i przeglądu prasy, czasem wieńczonego jeszcze krótką, około godzinną, drzemką.

45. Nowinki techniczne i wynalazki to były te kwestie, od których trzymał się jak najdalej. Radio Go w związku z tym kompletnie nie pociągało, ale lubił słuchać „Hejnału Mariackiego”, który był przez Nie transmitowany.

46. Z wielkimi oporami przyszło Mu zdecydowanie się na posiadanie telefonu. Sam też nigdy nie chciał osobiście łączyć rozmów.

47. Do kinematografii dał się przekonać. W prawdzie początkowo traktował Ją z pewną pogardą, jak wszystkie technologiczne nowości, mówił nawet, że jest „rozrywką dziecinną”. Potem jednak oglądanie filmów Mu się spodobało i w związku z tym w niewielkim gronie, organizował w Belwederze seanse filmowe.

48. Miał ukochaną klacz Kasztankę.

49. W życiu Piłsudskiego były, prócz konia oczywiście, który towarzyszył Mu jako kompan wojskowy, różne inne zwierzęta. Był też gąsior. Hitem natomiast był przeszkolony policyjnie pies wabiący się Pies. Pies strzegł wejścia do tajnej kancelarii. Poza tym był ozdobą domu i przyjacielem, jak tłumaczył zapewniając, że Pies nie jest niebezpieczny Piłsudski Kazimierze Iłakowiczównie, którą pewnego razu Pies śmiertelnie przestraszył.

50. Przydomkami Piłsudskiego oprócz „Dziadka” były „Komendant, „Ziuk” (tak zwracali się do Niego najbliżsi od lat dziecinnych) oraz „Marszałek”.

51. W młodzieńczej działalności konspiracyjnej Marszałek posługiwał się dwoma pseudonimami „Wiktor”, albo „Mieczysław”.

52. Po śmierci Piłsudskiego wykonany został odlew gipsowy Jego twarzy.

53. Salon belwederski zamieniono po śmierci Wodza na kaplicę i przez dwa dni spoczywało tam w otwartej trumnie, wystawione na widok publiczny, Jego ciało.

54. Na katafalku, przed trumną, wyłożone zostały Jego szabla, buława oraz szara maciejówka z legionowym orłem.

55. Marszałkowi w ostatniej drodze towarzyszyła, okryta kirem, prowadzona przez dwu oficerów, klacz Mera – wydana na świat przez legendarną Kasztankę. Była Ona do Kasztanki łudząco podobna.

56. Dla tych, którzy martwią się, że często na Ich biurku panuje bałagan mamy pocieszenie, Józef Piłsudski także zmagał się z nieustającym artystycznym nieładem panującym na Jego biurku.

57. Pierwotnie Józefa Piłsudskiego pochowano w krypcie św. Leonarda na Wawelu. W grobie Jego matki na wileńskiej Rossie spoczęło z kolei serce Wodza. W 1937 roku metropolita krakowski arcybiskup Adam Sapieha polecił przenieść trumnę ze szczątkami Piłsudskiego do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów (jedna z wież Katedry Wawelskiej, zwana też Wikaryjską, w której znajdują się cztery dzwony: Maciek, Nowak, Gaworek i Jan Paweł II).

58. Piłsudski nie cierpiał lekarzy, a w szczególności Ich wizyt, czy wizyt w Ich gabinetach.

59. Przyczyną Jego śmierci był rak.

60. Ulubionym pomieszczeniem w Belwederze był dla Piłsudskiego pokój narożny, w którym spędził ostatnie chwile swego życia i umarł.

61. Raz podobno zdarzyło się Piłsudskiemu wypić duszkiem pół szklanki koniaku za jednym zamachem. Miało to mieć miejsce w Japonii, gdy ledwie ogłuszona ryba w sushi, którego koniecznie chciał spróbować, zaczęła poruszać ogonem.

62. Spośród kochanek Piłsudskiego najistotniejszą rolę odegrała w Jego życiu Eugenia Lewicka.

63. Papierosy dla Niego robione miały nazwę „Marszałkowskie”.

64. Córki Piłsudskiego miały nietuzinkowe dokonania. Wanda była medykiem, a Jadwiga interesowała się lotnictwem i parała szybownictwem wyczynowym.

65. Ze wspomnień córek Marszałka wiemy, że Józef Piłsudski nie tylko bardzo lubił kino, oczywiście, gdy już się w końcu do Niego przekonał, ale także miał uwielbiać Flipa i Flapa.

66. Ojciec Ziuka był zafascynowany wszelkimi nowinkami, lubił w przeciwieństwie do syna technikę i wynalazki.

67. W domu rodzinnym Ziuka panował kult powstania styczniowego. Matka przyszłego Wodza dbała szczególnie o edukację patriotyczną dzieci i pilnowała by w domu mówiono wyłącznie w języku polskim. Nigdy nie pogodziła się z upadkiem powstania styczniowego.

68. Z maturalnego świadectwa Ziuka wynika, że najlepiej radził sobie z historii i geografii. Nie był za to zbyt dobry w językach obcych, chociaż tę regułę potwierdzał wyjątek, bo z języka francuskiego Piłsudski dawał sobie radę całkiem nieźle.

69. Mimo przysługującego Mu w podróżach przywileju korzystania ze specjalnego wagonu tzw. Salonki, wybierał zawsze zwykłe miejsce w wagonie 2 klasy.

70. Lubił proste, tradycyjne dania,.

71. Nie cierpiał grochówki i bigosu.

72. Jeśli już sięgał po alkohol to najchętniej i najczęściej po tokaj.

73. Lubił strzelectwo i jazdę konną, ale zajmował się Nimi nie traktując tych pasji jako sport.

4.7/5 - (ilość ocen: 3)