10 niesamowitych ciekawostek o owadach

motyle

Owady odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu naszych ekosystemów w zdrowiu. Zmieniają one między innymi materię organiczną i wzbogacają naszą glebę oraz dostarczają pożywienia dla większych zwierząt w łańcuchu pokarmowym.

Pszczoły i inne owady zapylające są niezbędne do zapylania wszelkiego rodzaju roślin, w tym wielu roślin jadalnych. Choć odgrywają one istotną rolę w naszym ekosystemie, ich liczba drastycznie spadła w ciągu ostatnich 60 lat.

Do tej pory naukowcy skatalogowali około 1,5 miliona gatunków organizmów na naszej planecie, a około dwie trzecie stanowiły owady. Badania szacują, że całkowita liczba gatunków na Ziemi jest prawdopodobnie zbliżona do 9 milionów.

Wśród dziko zróżnicowanej kolekcji stworzeń na naszej planecie około 90% gatunków zaliczanych jest do klasy owadów. Przyczyny sukcesu owadów to m. in. ich niewielki rozmiar, który ułatwia ukrywanie i zmniejsza ogólne zapotrzebowanie na energię.

Charakteryzuje je często szeroka dieta zarówno naturalna, jak i z sztucznej żywności, twarde szkielety, posiadanie skrzydeł, które pomagają im osiągnąć bezpieczeństwo oraz znakomita zdolność reprodukcji. Oto 10 ciekawostek o owadach:

1. Chrząszcze, są najbardziej zróżnicowaną gatunkowo grupą znanych stworzeń, z ponad 380.000 gatunkami opisanymi do tej pory, stanowiąc 40 procent wszystkich gatunków owadów. Jak widać stwórca ma nadmierną sympatię do chrząszczy. Gwarantuje to, że ich gatunek nie wyginie tak łatwo jak, powiedzmy, gatunki ssaków czy gadów.

2. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy owady mają uszy? Mają, ale nie są jak uszy ssaków.
Świerszcze mają uszy na nogach, niektóre ćmy mają uszy na ustach, a uszy modliszki znajdują się między tylnymi nogami.

3. Australijski chrząszcz tygrysi jest prawdopodobnie najszybszym owadem na świecie. Może osiągnąć prędkość 9 kilometrów na godzinę podczas ścigania zdobyczy.

4. Niektóre muszki – które właściwie są malutkimi, krwiopijnymi muchami – machają skrzydłami szybciej niż jakiekolwiek inne stworzenia. Średnio 1000 uderzeń na sekundę.

5. Mrówki wojskowe (Army ant)są małe, ale podróżują w ogromnych ilościach – często setki tysięcy – atakując zwierzęta na swojej drodze. Mali robotnicy padają ofiarą, a większe mrówki żołnierskie z dużymi szczękami bronią oddział przed zagrożeniem.

6. Podgatunek skorpionów – Leiurus quinquestriatus jest jednym z najniebezpieczniejszych na Ziemi.Żyjąc w Afryce i na Bliskim Wschodzie, wykorzystuje swój wysoce toksyczny jad do zabijania owadów i innych małych zwierząt.

7. Znani biolodzy Bert Hölldobler i E. O. Wilson oszacowali, że 10 bilionów mrówek żyje na planecie. To około 1,3 miliona mrówek na człowieka.

8. Co ciekawe chrząszcze herkules mogą podnieść 850 razy większą masę niż własną. Odpowiada to podnoszeniu 10 słoni przez człowieka.

9. Bagnik przybrzeżny jest największym pająkiem w Wielkiej Brytanii. Spędza połowę życia w wodzie i może pozostać pod powierzchnią wody nawet godzinę. Robi to poprzez używanie pęcherzyków powietrza uwięzionych pod włosami na jego ciele.

10. Pszczoły są prawdopodobnie najbardziej użyteczne dla ludzi spośród wszystkich owadów, ponieważ umożliwiają roślinom wzrost poprzez zapylanie. Niektóre gatunki pszczół produkują również miód. Robią około 10 milionów wypraw nektarowych, aby wyprodukować wystarczającą ilość miodu do wypełnienia słoika 450g.

Bonusowa ciekawostka

Niektóre ćmy nie mają ust. Po wyjściu z kokonów i rozwoju w dorosłych, nie jedzą. Po prostu szukają kolegi, a następnie znoszą jajka i mają tylko tydzień na to. Później umierają.

4.4/5 - (ilość ocen: 8)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.