10 Ciekawostek o Japonii

Japonia

Wyspiarski kraj na Pacyfiku w pobliżu wschodniego brzegu Azji. Długość całego archipelagu wynosi 3, 3 tysiąca kilometrów. Wyspy usiane są licznymi wulkanami naliczono ich ponad 200, spośród nich 80 uważane jest za czynne. Krajobraz Japonii jest górzysty, około 70 % powierzchni zajmują góry.

1. Japonia składa się z 3000 wysp a ponad 90 % Japończyków zamieszkuje 4 największe : Hokkaido, Honsiu, Kiusiu, Shikoku.

2. Japonia jest bardzo zwartym narodowościowo państwem, praktycznie nie ma tam imigrantów. Rdzenna ludność stanowi 98 %. Całkowita liczba ludności wynosi ponad 126 milionów osób.

3. Według tradycji opuszczając jakiś budynek pozostawia się na swoim miejscu wszystkie przedmioty tak jak w momencie opuszczenia przez ostatnią osobę. Przykładem tej ciekawej tradycji jest wesołe miasteczko Nara Dreamland. Wybudowane na wzór Disneylandu nie cieszyło się zbytnim zainteresowaniem i zostało zamknięte w 2006 roku. Wszystko co stanowiło wyposażenie pozostawiono i po dzień dzisiejszy obrasta trawą i chwastami. Zwiedzanie takich obiektów nazywa się Haikyo.

4. Japoński wymiar sprawiedliwości dopuszcza stosowanie kary śmierci. Dodatkową karą dla skazańca jest to, że nie informuje się go kiedy egzekucja zostanie wykonana. Każdego dnia skazaniec budząc się może to robić po raz ostatni w swoim życiu. Egzekucję wykonuje się przez powieszenie.

5. Do kolejnych dość makabrycznych przepisów zalicza się ten, który mówi o tym, że za samobójczą śmierć pod kołami pociągu, rodzina samobójcy pokrywa koszty powstałych w związku z tym uszkodzeń.

6. W Osace wzniesiony został bardzo specyficzny budynek. Przez 5, 6,7 piętro tego budynku przebiega autostrada. Tym budynkiem jest Gate Tower Building. Budynek posiada 16 pięter.

7. Segregacja śmieci jest wymagana na każdym kroku. W miastach japońskich nie ma koszy na śmieci. To co się przyniosło i chce się wyrzucić można zrobić to tylko we własnym mieszkaniu czy domu odpowiednio segregując.

8. Porządku uczy się w Japonii od najmłodszych lat. W szkołach nie ma sprzątaczek, dzieci po lekcjach same muszą posprzątać całą szkołę.

9. Najsłynniejszy japoński potwór Godzilla został uznany oficjalnie za obywatela Japonii, od 2015 roku pełni funkcję Ambasadora Turystyki.

10. Japońska konstytucja reguluje sprawy wojskowe i zawiera zapis mówiący o tym, że Japonia całkowicie wyrzeka się wojen i agresji. Pomimo tego zapisu armia japońska uznawana jest za jedną z najlepiej wyposażonych na świecie.

4.4/5 - (ilość ocen: 10)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.