Co warto zobaczyć w Trójmieście i okolicach

Gdańsk

Wybieracie się na weekend do Trójmiasta lub w okolice? Gdańsk, Gdynia i Sopot to 3 miasta, które różni prawie wszystko. Wystarczy wspomnieć o historii czy wielkość miast. Gdybyśmy mieli opisać wszystkie walory Trójmiasta, trzeba by było rozpisać się na tysiące słów. Oto najciekawsze atrakcje w Trójmieście.

1. Molo Południowe

Przy nabrzeżu zacumowane są dwie jednostki udostępnione do zwiedzania: żaglowiec „Dar Pomorza” (można obejrzeć maszynownię, magazyn żagli, kabiny oficerów, kuchnię, przejść się po pokładzie, zobaczyć kolekcję pamiątek) oraz niszczyciel ORP Błyskawica (najstarsza zachowana jednostka tego typu, gdzie poza standardowym wyposażeniem można zobaczyć również wystawę historyczną a wśród eksponatów Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, jakim jednostka została odznaczona w 1987r.). Na końcu molo znajduje się Aleja Statków Pasażerskich – upamiętnia ona wszystkie statki pasażerskie, które wpłynęły do portu w Gdyni od 2001r.

2. Akwarium Gdyńskie

Umiejscowione jest również na Molo Południowym jednak warte jest odrębnego wyszczególnienia. W ramach ekspozycji zapoznać można się z ekosystemami rafy koralowej, toni oceanicznej, Amazonii i Bałtyku. W zbiornikach rozmieszczonych w poszczególnych salach można podziwiać ok. 250 gatunków organizmów z całego świata a wśród nich: arotrona nakrapianego, błazenka, murenę, najeżkę, pokolca królewskiego, rekina wobbegong, węgorza elektrycznego.

3. Opera Leśna i molo w Sopocie

Opera Leśna to leśny amfiteatr będący miejscem licznych koncertów i festiwali, na scenie którego występowało wielu wspaniałych artystów z Polski jak i z zagranicy. Najsłynniejszym wydarzeniem jest odbywający się latem Sopot Festival. Drugim obiektem-wizytówką Sopotu jest molo. Jego część lądowa to tzw. Skwer Kuracyjny z zabytkową fontanną, muszlą koncertową oraz latarnią morską (właściwie światłem nawigacyjnym) z możliwością zwiedzania. Część drewniana ma ok. 0,5km długości i przeznaczona jest dla turystów. Powiązana jest z nią również część przeznaczona na przystań.

4. Klify

Klify to strome urwiska powstałe w wyniku podmywania brzegu przez fale. W Gdyni znajduje się Klif Orłowski zwany też Klifem w Redłowie, niezwykle malowniczy, z którego wierzchołka rozciąga się panorama Mierzei Helskiej oraz Gdyni. Dołem, plażą, prowadzi trasa spacerowa do Sopotu. W pobliżu Gdyni, w miejscowości Mechelinki podziwiać możemy kolejny piękny klif. W jego pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Mechelińskie Łąki”.

5. Muzeum II wojny światowej w Gdańsku

Na wystawę główną składają się trzy bloki nazwane: „Droga do wojny”, „Groza wojny”, „Długi cień wojny”, które rzeczowo a jednocześnie we wzruszający sposób przekazują wiedzę na temat przyczyn, przebiegu i skutków II wojny światowej. Ogromne wrażenie robią rekonstrukcje dawnych ulic czy zbombardowanych budynków. Wśród eksponatów znajdują się autentyczne pamiątki z czasów wojennych. Można również zapoznać się z archiwalnymi dokumentami, filmami, wspomnieniami. Dla dzieci przygotowano odrębną wystawę zatytułowaną „Podróż w czasie”.

4.4/5 - (ilość ocen: 16)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.