Co warto zobaczyć w Zakopanem nie mając pieniędzy
Co poza Krupówkami ma do zaoferowania to popularne górskie miasto kiedy nie mamy pieniędzy, albo mamy mało pieniędzy? Dużo! Jest to przede wszystkim niesamowita architektura. Przyznam, że pobyt wspominam bardzo dobrze. To jest jedno z tych miast, które warto odhaczyć na swojej mapce ciekawych miejsc do odwiedzenia.
1. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Zabytkowa nekropolia, najstarsza w Zakopanem. Większość nagrobków to wspaniałe dzieła nawiązujące motywami do sztuki podhalańskiej. Wśród pochowanych na tym cmentarzu znajdują się m.in. Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński, Stanisław Marusarz, Władysław Orkan, Helena Marusarzówna. Przy wejściu na teren cmentarza znajduje się tablica upamiętniająca tatrzańskich kurierów. W pobliżu położony jest drewniany kościół Matki Bożej Częstochowskiej o konstrukcji zrębowej z XIX wieku oraz kaplica Gąsieniców, najstarsza budowla sakralna na terenie Zakopanego.
2. Gubałówka
Wzniesienie o wysokości 1120-1129 m n.p.m., rozciągające się pomiędzy wsią Ząb a Butorowym Wierchem. Rozciąga się z niego wspaniała panorama Tatr, Zakopanego jak i całego Podhala. Można tam wejść czarnym szlakiem z Gładkiego lub niebieskim szlakiem na Michny (1071m n.p.m.) a dalej trzymając się trasy wyznaczanej przez czerwone i żółte znaki. Trzeba uważać, by nie zbaczać z tych szlaków, ponieważ w ostatnich latach pojawiają się prywatne punkty, w których żąda się opłat za możliwość przejścia. Z Gubałówki można udać się Szlakiem Papieskim na Butorowy Wierch położony na terenie Kościeliska.
3. Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Świątynia wotywna będąca dziękczynieniem za ocalenie życia papieża Jana Pawła II z zamachu w 1981r. Pierwotnie stała tu tylko kaplica, wybudowana w latach 50. XX wieku, w której znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, koronowana przez papieża Jana Pawła II w 1987r. Figura ta wędrowała przez 27 lat po Polsce razem z Pallotynami, którzy głosili rekolekcje przyczyniając się do ewangelizacji Polski w trudnym dla niej dziejowo czasie. W przedsionku kościoła umieszczono relikwie Krzyża Pańskiego i św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Wewnątrz znajduje się tron papieski obecny podczas konsekracji sanktuarium w 1997r. przez papieża Jana Pawła II.
4. Multimedialne ławeczki
Jedna z najnowszych atrakcji Zakopanego. Podczas spacerów po mieście napotkać można rzeźbione granitowe ławki poświęcone postaciom związanym z miastem, pisarzom – Kornelowi Makuszyńskiemu, Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi (Witkacemu), Janowi Kasprowiczowi, Janowi Sztaudyngerowi, kompozytorom – Karolowi Szymanowskiemu, Mieczysławowi Karłowiczowi, Wacławowi Geigerowi, przewodnikowi tatrzańskiemu i muzykantowi Bartłomiejowi (Bartusiowi) Obrochcie oraz muzyce góralskiej wykonywanej przez Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”. Każda ławeczka wyposażona jest w przycisk, który umożliwia odsłuchanie fragmentów utworów literackich i muzycznych wymienionych postaci.
5. Dolina za Bramką i Dolina ku Dziurze
Doliny tatrzańskie biorące swój początek w Zakopanem, na teren których wstęp jest bezpłatny. Dolina za Bramką znajduje się w pobliżu Krzeptówek, prowadzi do niej odchodzący od Doliny pod Reglami zielony szlak. Trasa prowadzi wzdłuż Potoku zza Brami, który na wzniesieniach tworzy malownicze kaskady. Po drodze podziwiać można Jasiowe Turnie – formacje skalne o rozmaitych ciekawych kształtach. Do Doliny ku Dziurze prowadzi niebieski szlak odchodzący od Drogi do Daniela. Na końcu znajduje się jaskinia Dziura zwana też Zbójecką Jamą, gdyż miał się w niej ukrywać ostatni tatrzański zbójnik Wojtek Mateja. Udostępniona jest do indywidualnego zwiedzania (przydatna więc będzie latarka).