Co warto zobaczyć na Helu za darmo

plaża

Półwysep Helski jest nazywany przez niektórych końcem Polski. Morze kojarzyło mi się ze smażoną rybką, z pięknymi zachodami słońca, piaskiem i falami. Oto najlepsze atrakcje jakie warto zobaczyć na Helu zupełnie za darmo.

1. Zespół obiektów fortyfikacji polskich rejonu umocnień „Hel”

Pozostałości po obiektach o znaczeniu militarnym wybudowanych w latach 1931-1939 przez polską Marynarkę Wojenną. Do poszczególnych budowli wiodą Szlaki Helskich Fortyfikacji. Wśród obiektów znajdują się pozostałości fortyfikacji polowych służących obronie przeciwdesantowej od strony morza, stanowisk ogniowych i schronów służących baterii artylerii przeciwlotniczej i artylerii stałej czy stanowisk obserwacyjnych.

2. Rezerwat przyrody „Helskie Wydmy”

Chroni naturalny krajobraz wydmowy wraz z roślinnością. Szczególnie cennymi gatunkami flory występującymi w rezerwacie są mikołajek nadmorski, honkenia piaskowa, wydmuchrzyca piaskowa i piaskownica zwyczajna. Swoje stanowisko ma tu lnica wonna, endemit regionu bałtyckiego. Ochronie podlega również bażynowy bór nadmorski. Przez teren rezerwatu przebiega ścieżka edukacyjna „Helskie wydmy” o długości 0,5km, wzdłuż której ustawiono cztery tablice informacyjne.

3. Cypel Helski

Krańcowy punkt Mierzei Helskiej. Dojść tam można piękną promenadą, która pozwala na podziwianie widoków a jednocześnie chroni wydmy przed zniszczeniem. Dech w piersiach zapiera roztaczający się widok ogromnej masy wody Zatoki Puckiej i otwartego morza. Promenada łączy się z powrotem z miastem a wzdłuż trasy ustawione są tablice informacyjne pozwalające na zapoznanie się z mijanymi walorami przyrodniczymi. Po drodze zobaczyć można Kopiec Kaszubów – kamienny obelisk informujący, że Hel to symboliczny początek Polski. Z promenady prowadzą też zejścia na plażę.

4. Zabudowa ulicy Wiejskiej

Zobaczyć można tu tradycyjne rybackie domki mieszkalne, które w języku kaszubskim noszą nazwę chëczë. Są to parterowe, bielone chaty o ryglowej konstrukcji i dwuspadowym dachu. Charakterystyczne dla tego typu budownictwa były również niskie poddasza oraz kominy szersze u nasady i zwężające się ku górze. Domki ryglowe na Helu pochodzą głównie z XIX wieku a obecnie znajdują się w nich restauracje, smażalnie i sklepy z pamiątkami.

5. Port morski

Obsługuje ruch pasażerski i towarowy, pełni również funkcję morskiego przejścia granicznego. Spacerując po porcie można zajrzeć do przystani jachtowej a także przystani rybackiej, gdzie zobaczyć można kutry rybackie i rybaków przy pracy. Obserwować można również przypływające i odpływające w kierunku stałego lądu statki wycieczkowe i tramwaje wodne. Charakterystycznym budynkiem portu jest punkt informacji turystycznej, który ze względu na swój kształt nazywany bywa helskim jajem. Popularnym miejscem spacerów w porcie jest falochron portowy.

4.5/5 - (ilość ocen: 13)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.