10 Bardzo Ciekawych Informacji o Ssakach

ssak

Ssaki są kręgowcami żyjącymi na naszej planecie. Do ich charakterystycznych cech możemy zaliczyć: występowanie owłosienia, utrzymującą się, stałą temperaturę ciała oraz obecność gruczołów mlekowych u samic tego gatunku. Co więcej, uważa się, że ssaki są najinteligentniejszymi stworzeniami. Możemy wyróżnić wiele interesujących informacji dotyczących ssaków.

1. Do najmniejszych ssaków zaliczamy ryjówki etruskie, które ważą około 1, 3 grama i mierzą około 40 mm. Możemy je znaleźć w południowej Azji, południowej Europie oraz północnej Afryce. Największym ssakiem jest zaś płetwal błękitny, który potrafi ważyć 190 ton i mierzyć 33 metry.

2. Do najszybszych ssaków z podrodziny kotów zalicza się geparda. Ten ssak mający długość od 121-145 cm, potrafi biegać z szybkością 120 km/h. Jego szybkość sprawia, że jest on cenionym zwierzęciem w królestwie zwierzęcym, potrafi w szybkim tempie zdobyć pożywienie, a tym samym jego ucieczka w sytuacji zagrożenia, z miejsca odbywa się w natychmiastowym tempie.

3. Warto wspomnieć również o najwyższym ssaku lądowym- żyrafie. Ten ssak przypomina wyglądem wielbłąda oraz lamparta, z powodu plam na swoim futrze. Te zwierzęta uważane są za najwyższe na świecie, ponieważ ich szyja jest w stanie osiągnąć od 5 do 6 metrów wysokości.

4. Należy wyróżnić również najwolniejszego ssaka na ziemi, jakim jest leniwiec. Całe swoje życie poświęcają na zwisanie z gałęzi, szukanie pożywienia oraz przemieszczanie się z gałęzi na gałąź. Taka podróż między gałęziami może u leniwców wynosić nawet 30 minut. Te zwierzęta nie spieszą się, żyją w zgodzie i harmonii z naturą. Leniwce przez cały tydzień schodzą jedynie jeden raz na ziemię w celu wypróżnienia się.

5. Dziobak oraz kolczatka są to ssaki, których młode wykluwają się z jaj, co jest nietypowe dla rodziny ssaków. Te zwierzęta posiadają jednak gruczoły mlekowe, które pozwalają zaklasyfikować je do ssaków. Jeśli chodzi o dziobaka można stwierdzić, iż jest on nietypowym zwierzęciem, ponieważ posiada ogon, futro, dziób, znosi jajka, a tym samym ma gruczoły mlekowe, które są charakterystyczne dla ssaków.

6. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż niektóre z ssaków, jak koty posiadają wąsy czuciowe. To dzięki nim mają możliwość orientacji w ciemności oraz po zmroku. Te nietypowe wąsy umieszczone są na policzkach, na górnej i dolnej wardze czy nad oczami.

7. Psy i koty są domowymi zwierzętami, których nosy są na tyle oryginalne, podobne do opuszków palców człowieka, że mogą one posłużyć do identyfikacji osobników tego gatunku.

8. Do pierwszych ssaków, które były oswojone przez człowieka zaliczamy kozy. Ponad 9000 lat temu ludzie zdecydowali się na ich wypasanie, w celu dawania mleka. Jak się okazało kozy są bardzo przydatnymi zwierzętami do dnia dzisiejszego. Pies natomiast jest najbardziej towarzyskim zwierzęciem na przestrzeni wieków oraz traktowany jest, jako członek rodziny przez wielu z nas.

9. Szympansy uważane są (zaraz po człowieku) za najinteligentniejsze ssaki, ponieważ wypracowały one typowe dla nich sposoby komunikowania się za pomocą mimiki, gestów czy wokalu.

10. Ostatnią ciekawostką o jakiej warto wspomnieć jest fakt, że nietoperze podczas odbywającej się hibernacji tracą każdego dnia 0, 2% masy ciała. Długość hibernacji uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Nietoperze zazwyczaj przechodzą hibernację, z roku na rok, w tych samych miejscach.

4.1/5 - (ilość ocen: 9)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.