Obóz szkoła przetrwania – co to takiego?

Czy dzieci mogą i powinny wyjeżdżać na kolonie survivalowe? Czy obóz szkoła przetrwania to na pewno dobry pomysł dla dzieci i młodzieży na spędzenie wakacji? Porozmawiajmy!

  • Czy obóz szkoła przetrwania jest przeznaczony dla każdego dziecka?
  • Tak, oczywiście, nie ma tu specjalnych wymagań. Obozy te są dla wszystkich dzieci, od lat sześciu do studentów. Oczywiście dziecko musi mieć sprawność fizyczną pozwalającą poruszać się po lesie i gotowość do dłuższych wędrówek w leśnym terenie. Jednak nie jest wymagana żadna świetna kondycja czy inne specyficzne umiejętności. Na obóz szkoła przetrwania (https://www.kogis.pl/tematyki-obozow/survivalowe-i-strzeleckie/) nie powinny może tylko jechać dzieci, które są ekstremalnie uczulone na ukąszenia owadów, bo w lesie – jak wiadomo- owadów nie brakuje i często zdarzają się np. ukąszenia komarów.
  • Czy komary to jedyna “niewygoda” takich wyjazdów? Z czym jeszcze muszą się liczyć kandydaci na obóz szkoła przetrwania?
  • Myślę, że na komarach można zaprzestać, jeśli chodzi o strachy, lęki i niebezpieczeństwa. Polski las jest przyjazny człowiekowi, nie ma tam praktycznie żadnych zagrożeń, wręcz jest to najbezpieczniejsze miejsce ze wszystkich dostępnych. Tu nikogo nie potrąci auto, nikt nie spadnie z wielkiej góry ani się nie utopi w morzu. Na drzewa raczej nie wchodzimy, więc spaść też nie ma skąd. Uważam, że jest to super bezpieczne miejsce. 
  • A dzikie zwierzęta?
  • W polskich lasach nie ma dzikich zwierząt niebezpiecznych dla człowieka. Oczywiście, może się zdarzyć niedźwiedź w górach, wataha wilków w dużych lasach, czy żmija wygrzewająca się w słońcu, ale zagrożenia te są tak małe i tak rzadkie, że praktycznie nie warto o nich myśleć. W ciągu dziesięcioleci od czasów wojny nie zdarzyło się, aby niedźwiedź napadł na człowieka, wilki raz czy dwa tylko postraszyły, a ukąszenia żmij są rzadkie i można w razie czego szybko wezwać pomoc. W dzisiejszych czasach las jest naprawdę bezpieczny. Najbardziej według mnie można wiosną i wczesnym latem narazić się dzikom – należy uważać, by nie zbliżać się do lochy z małymi. Jednak nawet taka locha nie zaatakuje człowieka bez powodu i na pewno nie zje – możemy czuć się bezpiecznie. Grupa dzieci hałasujących w lesie skutecznie odstraszy wszystkie jelenie, dziki i wilki na taką odległość, że nawet nie da się tych zwierzaków zobaczyć. Obóz szkoła przetrwania może więc realizować swoje zadania i nie bać się niczego.
  • Zadania obozu to przede wszystkim radzenie sobie samodzielnie w lesie. Czy dzieci są pozostawione same sobie i naprawdę muszą sobie poradzić bez względu na wszystko?
  • Oczywiście nie. Młodzież zawsze jest pod opieką instruktorów. Są to doświadczone osoby, które doskonale znają las i sposoby radzenia sobie w lesie. instruktor daje poczucie bezpieczeństwa, jest przewodnikiem, tłumaczy różne zjawiska i jest nauczycielem dla grupy. Stawia przed dziećmi wyzwania, ale adekwatne do ich wieku i możliwości.
  • Czy obóz szkoła przetrwania śpi w lesie? Jak dokładnie jest zorganizowany pobyt?
  • Dla dzieci młodszych kolonie survivalowe najczęściej zakwaterowane są w ośrodku wczasowym. Dzieci na zajęcia leśne wychodzą raz dziennie, na kilka godzin. Uczą się tam o roślinach, zwierzętach, o orientacji w terenie. Budują szałas, tropią ślady zwierząt, szukają ziół. Jeśli nie ma suszy i jest odpowiednie miejsce, to też rozpalają ognisko bez zapałek. Starsza młodzież ma do wyboru różne wyjazdy: mogą być takie, że śpią w ośrodku, albo takie, że samodzielnie robią w lesie obozowisko i śpią w lesie, w samodzielnie zrobionych “łóżkach” w szałasie lub dużym namiocie. Wszystko zależy od wieku młodzieży, typu oferty oraz stopnia trudności obozu szkoła przetrwania.
  • Czy dzieci czasem nie dają rady albo chcą zrezygnować i wrócić “do domu”?
  • Nie, praktycznie się to nigdy nie zdarza. Grupy są dobierane wiekowo i według swoich preferencji. Każdy przed wyjazdem dobrze wie na co się decyduje, jak będą wyglądały noclegi, jaki będzie program wyjazdu. Oprócz przypadków losowych (np. skręcona kostka) raczej nikt nie rezygnuje, nie wyjeżdża i nie wraca do domu. Dzieci mają tak dużo wyzwań, atrakcji i zajęć, że nie mają czasu pomyśleć o nudzie. Jest też budowana świetna atmosfera, by wszystkim na takim wyjeździe było miło i wakacyjnie. Kadra dba o integrację obozu szkoła przetrwania. 
  • Czyli satysfakcja jest duża i warto wybrać obóz szkoła przetrwania dla swojego dziecka?
  • Tak, zdecydowanie. Uczestnicy takiego wyjazdu uczą się bardzo wiele – o przyrodzie ekologii, ale też poznają siebie samych, swoje dobre strony, silne punkty, możliwości. Obóz szkoła przetrwania wpływa na dobrą samoocenę młodzieży, bo udział w takim spotkaniu to jednak wyzwanie i coś odległego od codzienności w mieście. Młodzież uczy się też współpracować z innymi, osiągać wspólne cele, radzić sobie z zadaniami, nie poddawać się. To są ważne aspekty i dlatego uważam, że obóz szkoła przetrwania jest doskonałą propozycją na wakacje niemal dla każdego dziecka, bez względu na wiek czy zainteresowania.
  • Na koniec jeszcze prozaiczne pytania, ale dla wielu ważne: ile kosztuje obóz szkoła przetrwania, ile trwa i jakie są grupy i miejsca?
  • Obóz kosztuje nie więcej niż wszelkie inne obozy i kolonie, jest to jeden z tańszych wypoczynków, czyli w tym roku jego ceny oscylują między 1800 zł a 2200 zł. Tyle też mniej więcej kosztują inne tematyczne obozy dla dzieci i młodzieży. Co do terminów, są różne, tak jak i miejsca – wybór jest szeroki, ofert jest dużo. Grupy wiekowe obozu szkoła przetrwania to maluszki od sześciu do dziewięciu lat, dzieci szkolna od ośmiu do dwunastu lat, młodzież od trzynastu do osiemnastu lat. Czasem też organizowane są obozy studenckie lub nawet dla dorosłych.
  • To chyba już wszystko wiemy – obóz szkoła przetrwania będzie dobry praktycznie dla każdego, tylko trzeba poszukać oferty odpowiedniej dla danej osoby. Dziękujemy za rozmowę.
  • Dziękuję za rozmowę i polecam wszystkim survival i ekologiczny styl myślenia. Do zobaczenia na obozach letnich (https://www.kogis.pl/obozy).