Zebry – 10 informacji i ciekawostki dla dzieci

zebra

Zebry to jedne z najbardziej charakterystycznych zwierząt ze względu na ich wygląd zewnętrzny. Każdy z nas kojarzy te czarno białe paski, którymi pokryta jest ich skóra. Mimo, że zwierzęta te nie żyją naturalnie na terenie naszego kraju to możemy zobaczyć je na żywo w ogrodach zoologicznych. Zebry stały się również związane ze światem filmu – jednym z głównych bohaterów popularnego filmu animowanego Madagaskar jest właśnie zebra. Dziś chcielibyśmy poszerzyć waszą wiedzę na ich temat przedstawiając wam 10 ciekawostek.

1. Zebry są bliskimi krewnymi z dobrze znanymi nam końmi. Mogą nawet wspólnie się rozmnażać.

2. W momencie, gdy drapieżnik godni jedną z zebr uciekają one w sposób zygzakowaty.

3. Zebry kojarzą nam się z przyjaznymi zwierzętami, jednak to tylko pozory. Zdarzają się sytuacje, gdy wzajemnie zakopią się na śmierć. Mogą również zaatakować ludzi, którzy zbliżają się do nich na zbyt małą odległość.

4. Zebry mogą obracać swoje uszy we wszystkich kierunkach. Wykorzystują one tę umiejętność to przekazywania innym osobnikom swoich emocji.

5. Zebry mają bardzo dobrze wykształcony wzrok i słuch. Dzięki temu mogą trzymać się z daleka od drapieżników, które zagrażają ich życiu.

6. Zebry śpią w wyjątkowy sposób – zasypiają bowiem na stojąco.

7. Zebry potrafią naprawdę szybko biegać. Mogą osiągnąć one prędkość do 65 kilometrów na godzinę. Dzięki temu mogą wyprzedać one drapieżniki takie jak lwy.

8. Istnieje teoria, iż obecność czarnych pasków na sierści zebry umożliwia im ochronę przed przegrzaniem. Czarne paski odbijają bowiem promienie słoneczne – zebry tworzą swoje własne prądy chłodzące.

9. Zebry różnią się od siebie ułożeniem pasków na skórze. Poszczególne osobniki rozróżniają się za pomocą zapachu, ale również ułożenia pasków.

10. Zebry wspólnie walczą z drapieżnikami. Gdy jedna z nich zobaczy lub usłyszy zagrożenie wydaje głośne odgłosy. Samice i młode uciekają pierwsze, samce idą w tyle, aby chronić pozostałą część stada. Chronią one również zaatakowane zebry otaczając je.

4.7/5 - (ilość ocen: 10)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.