Zabytki które warto zobaczyć w Warszawie

Warszawa

Warszawa to trzecia i do tej pory ostatnia stolica Polski. Miasto to szczyci się niesamowitą historią. Jej przedwojenna świetność i wyjątkowo bogate życie kulturalne w dwudziestoleciu międzywojennym zostały zduszone przez okupację, a następnie zmiażdżone przez powstanie warszawskie. Miasto zostało w ogromnej większości odbudowane po drugiej wojnie światowej, ale nie brakuje tu miejsc, które zabiorą nas w podróż do przeszłości.

Zamek Królewski w Warszawie to kapitalne połączenie stylu barokowego i klasycystycznego. Dzisiaj pełni funkcje reprezentacyjne, a t jego część stanowi muzeum. Warto zobaczyć miejsce, w którym urzędowali ostatni władcy kraju tuż przed rozbiorami.

Rynek Starego Miasta w Warszawie to plac, który powstał na przełomie trzynastego i czternastego wieku. Było to centrum średniowiecznego miasta, otoczone drewnianą zabudową, którą dopiero w późnym średniowieczu zamieniono na murowane budowle gotyckie. Do dziś czaruje tłumy turystów niesamowitą atmosferą.

Plac Zamkowy stanowi centralny punkt śródmieścia Warszawy. To właśnie tu w siedemnastym wieku postawiono Kolumnę Zygmunta III Wazy. Plac ma bogatą historię, był świadkiem puczu majowego i innych wydarzeń, które miała niebagatelną rolę dla Warszawiaków i całej Polski.

Akady Kubickiego w Warszawie to budowla z początków dziewiętnastego wieku, która znajduje się w pobliży zamku. Składa się na nią siedem ażurowych arkad połączonych budynkiem, a po powstaniu listopadowym Rosjanie stworzyli tu koszary i stajnie.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny to najstarsza świątynia na Nowym Mieście. Powstał rok po bitwie pod Grunwaldem, w roku 1411, i jest przykładem stylu gotyckiego.

Pałac Jabłonowskich dziś stanowi siedzibę banków, jednak reprezentacyjna budowla wybudowana przy placu Teatralnym stanowiła kiedyś ratusz Warszawy. Zabytek powstał w osiemnastym wieku i został strawiony przez ogień podczas powstania styczniowego, dlatego jej dzisiejszy kształt zawdzięczamy pracom rekonstrukcyjnym w dziewiętnastym wieku.

Belweder w Warszawie to pałac, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stanowił siedzibę naczelnika państwa, a później kolejnych prezydentów. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku i jest przykładem stylu klasycznego w architekturze.

5/5 - (ilość ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.