Zabytki które warto zobaczyć w Krakowie

widok na Kraków

Kraków od lat jest na pierwszym miejscu w rankingu polskich miast, które najchętniej odwiedzają nie tylko Polacy, ale również zagraniczni turyści. Nic w tym dziwnego. Jego niepowtarzalny klimat, aura sztuki i historii, piękne położenie nad Wisłą oraz niesamowity Wawel przyciągają nawet tych, którzy znają go na wylot i bywają w Krakowie regularnie. Co zwiedzić w tym niesamowitym mieście?

Zamek Królewski na Wawelu to punkt, którego po prostu nie wolno pominąć, jeśli zwiedzamy to miasto. Jest to nie tylko wizytówka Krakowa, ale również kopalnia dzieł sztuki i piękny punkt widokowy na Wisłę.

Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie bez powodu. Urocze uliczki, przepiękne pod względem architektonicznym stały się scenografią dla wielu filmów. Starówka aż roi się od ulicznych artystów i straganów, na których można kupić pamiątki z Krakowa.

Sukiennice to zabytek krakowski, dzięki któremu tego rynku nie da się pomylić z żadnym innym. Budowla sięga średniowiecza i przez lata ulegała modyfikacjom. Dziś znajdziemy w nich urocze stragany z różnego rodzaju towarami, które warto odwiedzić, nawet jeśli nie planujemy zakupów.

Kościół Mariacki to przepiękna średniowieczna budowla przy rynku, z którego co godzinę rozbrzmiewa Hejnał Mariacki. W środku znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza i wiele innych arcydzieł.

Kazimierz, czyli stara dzielnica żydowska, został wpisany na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś władze miasta dbają o to, by dzielnica przyciągała nie tylko fanów historii, ale i młodych ludzi. Budynki zostały odnowione, a cała dzielnica wypełniona jest knajpkami żydowskimi z kuchnią koszerną i nie tylko.

Kolegiata św. Anny to perła architektury barokowej. Kościół należy obecnie do Uniwersytetu Jagiellońskiego i zachwyca przepychem wnętrz oraz przepiękną fasadą. Znajdziemy tu pomniki ważnych postaci polskich, na przykład Mikołaja Kopernika.

Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu okazałych kopców w Krakowie. Jego dodatkową ozdobą jest Kaplica bł. Bronisławy w stylu neogotyckim, a z jego szczytu podziwiać można całe miasto.

4.5/5 - (ilość ocen: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.