Zabytki które warto zobaczyć w Gnieźnie

Gniezno

Gniezno to miasto w województwie wielkopolskim, do którego czujemy szczególny sentyment. Nic dziwnego, było pierwszą stolicą naszego kraju. Jego historia jest więc długa, a miasto wabi turystów swoimi atrakcjami.

Podobnie, jak Rzym, miasto to wybudowano na siedmiu wzniesieniach, i podobnie jak Rzym, znajdziemy tu ducha przeszłości, który unosi się nad współczesnym, prężnie rozwijającym się miastem. Co warto odwiedzić, kiedy znajdziemy się w Gnieźnie?

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny położona jest na legendarnym wzgórzu Lecha. Historycy przypuszczają, że w tym miejscu znajdowała się setki lat temu pogańska świątynia, a dziś na jej miejscu widzimy dostojną, gotycką budowlę, otoczoną kaplicami z epoki baroku. To jedna z najwspanialszych budowli naszej dawnej stolicy, której wnętrze i konstrukcja kryje sporo niespodzianek.

Pomnik Bolesława Chrobrego, który na początku dwudziestego wieku zaprojektował Marcin Rożek, stoi dziś w pobliżu bazyliki prymasowskiej. Obecnie stojąca tam rzeźba jest repliką, ponieważ oryginał został zniszczony podczas wojny. wojny nie przeżył również rzeźbiarz. Autor pomnika dokonał żywota w Auschwitz, po tym jak odmówił wykonania rzeźby Adolfa Hitlera podczas okupacji.

Drzwi gnieźnieńskie to element bazyliki, który zasługuje na dodatkowe podkreślenie. Stanowią one arcydzieło średniowiecznej sztuki odlewniczej, a zostały wykonane w dwunastym wieku. Zdobienia drzwi przedstawiają momenty z życia świętego Wojciecha. Warto zwrócić uwagę na wielki kunszt i szczegóły w ich wykonaniu.

Dzisiejszy Urząd Stanu Cywilnego w Gnieźnie to budynek, który był niegdyś znany jako ratusz. Budynek powstał niedługo przed wybuchem powstania listopadowego w 1830 roku i nawiązywał stylem do klasycyzmu. Od dwudziestu lat budowla ta znajduje się na liście zabytków.

Warto odwiedzić niezwykle klimatyczny dworzec kolejowy w dzielnicy Winiary, który powstał pod koniec dziewiętnastego wieku i stanowi ciekawą atrakcję, zwłaszcza dla miłośników kolei.

Trakt Królewski to jeden z najnowszych szlaków turystycznych w Gnieźnie. Na trasie turyści zobaczą rzeźby przedstawiające pięciu królów Polski, którzy byli koronowani w Gnieźnie, dwóch legendarnych władców, czyli Lecha i Piasta, oraz piętnaście rzeźb przedstawiających króliki.

4.4/5 - (ilość ocen: 7)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.