Zabytki które warto zobaczyć w Gdańsku

Historyczne Centrum

Gdańsk to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, gdzie do dziś można odkryć ślady jest przedwojennej multikulturowości i bogactwa. To tu ścierały się ze sobą kultury Polaków, Niemców, Żydów i innych narodów.

To również tutaj rozgrywały się historyczne wydarzenia, które były śledzone przez cały świat. Dokładne zwiedzanie miasta zajmie nam co najmniej tydzień, dlatego warto dobrze przygotować się przed wycieczką. Oto kilka najciekawszych zabytków Gdańska.

Kościół pw. św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym na Starym Mieście. Został wybudowany w pierwszej połowie trzynastego wieku, a w latach kolejnych rozbudowano go. Kościół jest w świetnym stanie i zachwyci nie tylko mediewistów i historyków, ale i tych, którzy doceniają architekturę średniowieczną.

Jedną z najcenniejszych i najbardziej znanych świeckich budowli w Gdańsku jest Ratusz Głównego Miasta. Budowano go przez ponad sto lat na przełomie czternastego i piętnastego wieku, a na wieży widnieje pozłacany posąg ostatniego króla z dynastii Jagiellonów, Zygmunta Augusta.

Pamiątką po okresie renesansu jest w Gdańsku Złota Brama, która powstała w pierwszej połowie siedemnastego wieku. Rzeźby wykonane z kamienie przez Ringeringa odzwierciedlają cnoty obywatelskie: Zgodę, Roztropność, Sprawiedliwość i Pobożność.

Historia Parku Oliwskiego sięga osiemnastego wieku, a wcześniej w tym miejscu znajdowały się ogrody klasztorne cysterskich mnichów. Znajdują się tutaj setki gatunków roślin z całego świata, a „Droga do wieczności” ozdobiona lipami to tylko jedno z wielu wspaniałych miejsc na spacer letnim wieczorem.

Żuraw to swoisty symbol Gdańska. Jest największym dźwigiem portowym, który pamięta czasy średniowiecza. Znajdziemy tę charakterystyczną budowlę nad Motławą, a jego funkcją było stawiania masztów oraz rozładunek towarów ze statków. Atrakcją jest nie tylko z zewnątrz, warto również zwiedzić go w środku, żeby zobaczyć zrekonstruowany mechanizm, napędzany niegdyś siłą ludzkich mięśni.

Bazylika Mariacka w Gdańsku należy do trzech największych kościołów zbudowanych z cegły na całym świecie. Zniszczenia po drugiej wojnie światowej były tak duże, że spora część kościoła musiała zostać odbudowana. W jej wnętrzach znajdziemy niezliczone przykłady sztuki sakralnej.

3.7/5 - (ilość ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.