5 Porad – O czym należy pamiętać wybierając się w góry?

daleka wyprawa

Wycieczki górskie zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Dostępność górskich szlaków jest zbyt łatwa, a to sprawia, że coraz więcej osób wybiera taką formę rekreacji.

Wszystko było by dobrze gdyby osoby wybierające się na górskie włóczęgi były dobrze przygotowane. Niedopuszczalne i karane powinno być poruszanie się po górskich szlakach w nieodpowiednim obuwiu.

1. Buty dla górskiego turysty

Podstawą wygodnego i bezpiecznego uprawiania trekkingu są odpowiednio dobrane buty. Trekking jest formą intensywnego marszu w niebezpiecznych warunkach terenowych. Przygotowując się do klasycznej formy trekkingu buty powinny spełniać kilka podstawowych warunków.

Powinny posiadać odpowiednio grubą i wyprofilowaną podeszwę, zabezpieczającą jednocześnie przed poślizgiem na mokrych powierzchniach. Cholewka powinna być wykonana z nieprzemakalnej tkaniny lub innego analogicznego materiału.

Dodatkowo cholewka buta powinna w odpowiedni sposób usztywniać stopę zwłaszcza na przegubie i kostce. Materiał na buty powinien przepuszczać powietrze. W przypadku zimowych wędrówek buty powinny posiadać odpowiednie ocieplenie i możliwość łatwego zastosowania raków.

2. Bielizna

Bardzo ważne jest założenie odpowiedniej bielizny termoaktywnej, zabezpieczającej przed wilgocią, a zarazem pozwalającej na oddychanie skórze. Bielizna termoaktywna powinna być dobrana do sylwetki i nie powodować ucisków. Ważne aby dobrać odpowiedni rozmiar.

3. Okrycie wierzchnie

Podstawą jest termoaktywna kurtka nie przepuszczająca wody i „oddychająca”. Kupując dobrze jest wybrać wierzchnie okrycie w możliwie jaskrawych kolorach, dzięki takiemu rozwiązaniu sylwetka człowieka widoczna będzie z daleka, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

4. Plecak i jego zawartość

Wybierając się na dalekie trasy dobrze jest zaopatrzyć się w plecak. Plecak powinien być dopasowany do planowanej trasy. Inaczej zapakuje się go na kilkunastogodzinną trasę, a inaczej na kilkudniową włóczęgę.

W plecaku obowiązkowo powinna znajdować się działająca latarka, termos z gorącym napojem, jedna lub kilka tabliczek czekolady. Przynajmniej jedno dodatkowe odpowiednio zabezpieczone suche ubranie i bawełniane lub wełniane skarpety.

Podstawą powinna także być mapa obrazująca wykaz szlaków najlepiej z godzinami przejścia. Mapa powinna być niezależnie od mapy w telefonie. Tak na wszelki wypadek jeśli bateria w telefonie padnie.

5. Telefon

Dzisiaj już mało kto nie posiada telefonu lub jakiegokolwiek analogicznego urządzenia kontaktowego. Telefon powinien być na maksa załadowany i posiadać włączony GPS. W telefonie powinny znajdować się zapisane podstawowe numery ratunkowe obowiązujące na terenie, po którym planowany jest trekking.

Kiedyś obowiązywał dobry zwyczaj, polegający na tym, że wychodząc w góry pozostawiało się wiadomość o planowanej trasie do przejścia z podaniem planowanego czasu przejścia i miejsca końcowego opuszczenia szlaku. Jeśli wychodziło się ze schroniska to zapisu dokonywało się w specjalnej księdze wyjść i powrotów. Będąc w takim miejscu warto o to zapytać i dokonać odpowiedniego wpisu.

4.2/5 - (ilość ocen: 8)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.