Król Jan Kazimierz – Ciekawostki, Informacje i Fakty

król Jan Kazimierz
źródło: The Bridgeman Art Library / Wikipedia

Jan Kazimierz waza był polskim królem elekcyjnym z dynastii Wazów. Był jedną z najciekawszych postaci, które rządziły Polską, a jego rządy przypadły na okropne dla kraju czasy. Walczyliśmy wówczas z Rosją i Szwecją, na dodatek trwało powstanie Chmielnickiego. To dzięki Janowi Kazimierzowi udało nam się przetrwać tę historyczną zawieruchę.

1. Jan Kazimierz miał zostać wicekrólem Portugalii. Został jednak aresztowany przez kardynała Richelieu na terenie Francji. Uznano go wówczas za szpiega Hiszpanii, która była w stanie wojny z Francją. Przyszłego króla wypuszczono z więzienia dopiero, kiedy wstawił się za nim brat.

2. W 1643 roku Jan Kazimierz wstąpił do zakonu jezuitów, ale nie udało mu się długo tam wytrzymać. Trudno jednak nie zauważyć, że w różnych miejscach szukał swojego powołania życiowego.

3. Podczas wyborów na króla uzyskał poparcie Bohdana Chmielnickiego, który widział w nim najlepszego kandydata do współpracy.

4. W 1651 roku pod Beresteczkiem odbyła się największa bitwa stulecia w Europie. Walczyło ponad 160 tysięcy żołnierzy, a Polakom dowodził Jan Kazimierz. Udało im się pokonać wojska tatarsko-kozackie.

5. Już w latach sześćdziesiątych XVII wieku Jan Kazimierz wygłaszał mowy, w których zakładał, że możliwe są rozbiory Polski przez sąsiadujące z nią mocarstwa. Jego proroctwa miały spełnić się w osiemnastym wieku. W czasach, kiedy król je wygłaszał, niewielu ludzi potraktowało je poważnie.

6. Jego żoną była Ludwika Maria Gonzaga, która była również wdową po jego bracie.

7. Kiedy został wdowcem, zrezygnował z tronu. Był jedynym polskim władcą, który abdykował.

8. Ostatnie lata życia spędził we Francji, gdzie został opatem. Wiodło mu się całkiem nieźle, ponieważ opactwo było bardzo dochodowym biznesem.

9. Otrzymał godność kardynała diakona z rąk papieża, Innocentego X, z której zrezygnował, kiedy zauważył, że nikt nie chce zwracać się do niego „Wasza Najjaśniejsza Wysokość”.

10. W 1999 roku w Polsce można było kupić znaczek pocztowy o wartości 70 groszy z podobizną króla Jana Kazimierza.

4.3/5 - (ilość ocen: 3)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.