Król Jan III Sobieski – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Jan III Sobieski
źródło: Wikipedia

Jan III Sobieski był elekcyjnym królem Polski, który rządził naszym krajem w drugiej połowie siedemnastego wieku. Urodził się w wielodzietnej rodzinie, a jego rodzice wywodzili się z rodu magnackiego. Co powinniśmy wiedzieć o jednym z najlepszych królów Polski?

1. Jego rodzice przykładali wielką wagę do edukacji, dlatego młody Jan odebrał bardzo staranne wychowanie i wykształcenie. Uczył się na Akademii Krakowskiej i dużo podróżował po Europie, aby zdobyć obycie i doświadczenia oraz szlifować języki. Jako król posiadał specjalne pozwolenie na czytanie słynnych Ksiąg Zakazanych, a także nauczył się języka tureckiego, by móc podsłuchiwać rozmowy między tureckimi jeńcami.

2. Po zwiedzaniu kontynentu pryszedł czas na karierę wojskową. W 1648 roku Sobieski został rotmistrzem na czele husarii.

3. W 1655 roku odmówił posłuszeństwa królowi Polski, Janowi Kazimierzowi, i przeszedł na stronę Szwedów. Został wówczas uznany za zdrajcę, a wkrótce wrócił na stronę polską.

4. Maria Kazimiera była żoną Jana III Sobieskiego, jednak w kulturze znamy ją głównie jako Marysieńkę Sobieską.

5. W 1674 roku Jan III Sobieski został nowym królem Polski. Podjął wówczas kontynuację wojen z Tatarami i Turkami.

6. Przez lata król cierpiał na syfilis, który najprawdopodobniej przyczynił się do jego śmierci w 1696 roku, kiedy doznał ataku serca. Dodatkowo jego nerki zostały zniszczone przez kurację rtęcią. Zmarł w pałacu w Wilanowie, który wybudował niegdyś dla siebie i swojej żony.

7. Sobieski był miłośnikiem egzotycznych zwierząt, a na jego dworze znajdowały się na przykład rysie i ptaki z tropików.

8. Jego ulubionym deserem był arkas, czyli staropolska potrawa mleczna, którą serwowało się z kwaśną śmietaną i cynamonem.

9. W jednym z listów do Marysieńki Sobieski opisywał widziane na niebie obiekty, które po latach niektórzy zwolennicy tego typu teorii uznali za UFO.

10. Bernard O’Connor z Irlandii był prywatnym lekarzem króla Jana III Sobieskiego. Pod koniec siedemnastego wieku lekarz wydał w Irlandii książkę, która przedstawiała detale polskiej polityki i historii.

4.2/5 - (ilość ocen: 4)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.