10 Najlepszych Ciekawostek o Kotach

kot dachowy

Kot jest ssakiem, który został udomowiony około 9500 lat temu. Zwierzęta te uważane są za najpopularniejsze zwierzęta domowe, wraz z psami, które człowiek z chęcią przygarnia do swojego domostwa. Z tymi ssakami związanych jest wiele interesujących ciekawostek.

1. Kot nie ma problemów ze wzrokiem, jednak odczuwa pewnego rodzaju trudności związane z widzeniem tego, co znajduje się najbliżej. To właśnie z tego powodu zwierzęta te nie potrafią znaleźć jedzenia znajdującego się na podłodze.

2. Ciekawym aspektem dotyczącym kotów jest fakt, że zwierzęta te posiadają po pięć palców na przednich łapkach, zaś po cztery palce na łapkach tylnych. Możemy więc uznać ten fakt za nietypowy, jednakże istnieją również takie rodzaje kotów, które mają jeszcze dodatkowe palce.

3. Interesującą kwestią jest również budowa kory mózgowej u kotów. Ssaki te posiadają korę mózgową zbudowaną aż z 300 milionów neuronów, co wskazuje na wyjątkowość tych zwierząt. Warto tutaj dodać, iż liczba ta jest znacznie większa niż liczba występujących neuronów w korze u psów. Kora psów liczy zaś jedynie 160 milionów neuronów.

4. Kolejną ciekawostką jest fakt dotyczący poruszania się kotów. Koty poruszają się podobnie, jak żyrafy oraz wielbłądy. Na początku dwiema prawymi łapkami, a potem dwiema lewymi łapkami. Należy dodać, że jest to charakterystyczne jedynie dla tych zwierząt, ponieważ inne zwierzęta chodzą w zupełnie inny, odpowiedni dla nich sposób.

5. Również ciekawym aspektem jest fakt, że ssaki te nie posiadają trudności związanych ze wspinaczką na drzewa, można wręcz powiedzieć, że są perfekcyjne w tej dziedzinie. Jednak koty mają często problemy z zejściem na dół, po odbytej już wspinaczce. Ich haczykowate pazury powodują, że zejście, jak też wejście na drzewo powinno odbywać się wyłącznie w jednej pozycji- głową w górę.

6. Wydawanie odgłosów przez koty również jest interesującą kwestią. Podczas gdy psy są w stanie wykonywać około 10 dźwięków, koty mogą wykonywać około 100 różnorodnych dźwięków o różnym natężeniu. Fakt ten sprawia, że zwierzęta te są unikatowe.

7. Wąsy są nierozłącznym elementem życia każdego kota. Ssaki te wykorzystują je między innymi do tego, by sprawdzić czy przejście przed nimi jest wystarczająco szerokie i czy będą w stanie przemieszczać się swobodnie w nim. Kot posiada około 200 wąsów po każdej ze stron swojego pyszczka.

8. Koty uważane są za wiecznie senne i niezainteresowane sytuacją w jakiej się znajdują, ponieważ są w stanie przespać około 18 godzin w ciągu dnia. Tym samym pokazuje to, że ssaki te mogą przespać około 70% swojego życia. Zwierzęta aktywne są głównie wieczorami lub nocą, ponieważ światło dzienne oślepia je i nie mogą czuć się swobodnie.

9. Ciąża u kota zazwyczaj powiązana jest z większą ilością młodych kotków, nawet do 9. Największą ilość urodzonych, młodych kociąt zarejestrowano w 1970 roku, kiedy to samica urodziła aż 19 młodych.

10. Koty posiadają 32 mięśnie, które wpływają na ich idealny słuch oraz odbieranie bodźców. Mięśnie te odpowiadają za kontrolę aparatu słuchowego, co powoduje, że działa on w doskonały sposób. Warto dodać, że ssak, jakim jest człowiek posiada takich mięśni wyłącznie 6. Na podstawie tych danych możemy stwierdzić fakt, że człowiek nie jest w stanie dorównać kotom pod względem słuchu.

4.7/5 - (ilość ocen: 9)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *