Kitesurfing – sport dla ludzi o mocnych nerwach

kitesurfing

Nadeszła pora wakacji, a więc idealny dla wielu czas wzmożonej aktywności fizycznej. Wysokie temperatury zachęcają zwłaszcza do znalezienia ochłody w wodzie i podejmowania wyzwania związanych z wodą sportów. Jednym z nich jest kitesurfing — zyskujący coraz większą popularność w Polsce, zwłaszcza wśród wielbicieli mocnych wrażeń.

Oferowane przez wiele szkół sportów wodnych kursy pływania z towarzyszeniem specjalnego latawca kuszą wielu znudzonych oklepanym spędzaniem czasu na leżeniu na plaży. Niesamowita adrenalina towarzysząca pływaniu, naturalne otoczenie, woda, wiatr i wspaniała atmosfera zapewniana przez amatorów tego sportu sprawiają, że każdy wielbiciel aktywnego wypoczynku choć raz powinien spróbować kitesurfingu.

Gdzie najlepiej wybrać się na kitesurfing?

Koniecznym warunkiem do uprawiania kitesurfingu jest odpowiednio mocna siła wiatru, wynosząca od 15 do 40 km/h. Oznacza to, że jeśli szukamy miejsca, w którym możemy uprawiać kitesurfing, najlepiej wybrać się nad morze. Największą popularnością wśród kitesurferów cieszy się zwłaszcza półwysep Helski, gdyż tam odpowiednio wietrznie jest nawet przez 220 dni w roku. Nieco mniej popularne są miejscowości takie jak Łeba oraz Rewa — panują tam świetne warunki zwłaszcza do nauki dla osób początkujących. Płytko położone dno oraz brak natłoku turystów sprawiają, że polecane dla kitesurferów są również takie miejscowości jak Chałupy, Jastarnia i Kuźnica.

kitesurfing

Musimy jednak liczyć się z tym, że w pełni sezonu letniego trudno będzie znaleźć miejsce faktycznie zaciszne, a wraz z nami korzystać z fal będzie jeszcze kilku amatorów sportów wodnych. W większości nadmorskich miejscowości działają szkółki sportów wodnych, dzięki którym pod okiem doświadczonych i profesjonalnych instruktorów możemy zacząć swoją przygodę z pływaniem z latawcem. W bezpieczny i usystematyzowany sposób przekażą oni podstawową wiedzę dotyczącą kitesurfingu, nauczą jak dobierać akwen pływania, sposobów przygotowania sprzętu, zasad sterowania latawcem, oraz najważniejszego — zasad BHP. Taki kurs pozwoli połknąć bakcyla i na dobre zainteresować się tym rodzajem sportu wodnego.

Umiem już pływać — co teraz?

Jeżeli czujesz się pewnie na swoim latawcu, nadeszła pora zakupu własnego sprzętu. Ile można przecież korzystać z wysłużonych desek i latawców obecnych w szkółkach? Warto samodzielnie przetestować kilka opcji, aby zobaczyć, jakie modele i marki najlepiej się dla nas sprawdzają. Z pomocą przychodzi Easy Surf — sklep ze sprzętem dla surferów, prowadzony przez pasjonatów dla pasjonatów. W ofercie znajdziemy szeroki wybór wysokiej klasy akcesoriów, umożliwiających uprawianie tego nieszablonowego sportu.

Możemy wybierać między gotowymi zestawami do kite’u, przygotowanymi tak, aby od razu otrzymać wszystko, co niezbędne, aby wyjść na wodę, lub poszczególnymi elementami, dzięki którym możemy sami złożyć swój wymarzony komplet sprzętu sportowego. Znajdziemy tu zarówno podstawowy ekwipunek kitesurfera, taki jak deski, bary czy latawce, jak i dodatkowe, ułatwiające życie akcesoria — pompki, leashe, finy czy woski. Bez trudu dobierzemy również odpowiednią dla nas kamizelkę asekuracyjną czy kask ochronny, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie uprawiać kitesurfing.

kite

Po podstawowych kursach pływania i utrzymywania na desce przyjdzie czas na tricki i akrobacje – przy których szczególnie ważny jest najwygodniejszy i najłatwiejszy w użyciu sprzęt, dzięki któremu na wodzie poczujemy się pewnie i bezpiecznie.

Dzięki odpowiedniej wiedzy popartej wysokiej jakości wyposażeniem uprawianie kitesurfingu będzie czystą przyjemnością. Nieszablonowość tego sportu zafascynowała już niezliczone rzesze zarówno profesjonalnych sportowców, jak i całkowitych amatorów — dzięki temu, że do uprawiania go nie potrzeba zabójczej kondycji, każdy z nas może bez trudu sprawdzić, czy jest to dziedzina dla niego. Kto wie — może odkryjesz swój ukryty talent i połkniesz bakcyla na długie lata?

4.7/5 - (ilość ocen: 9)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.