22 zaskakujące ciekawostki o Indiach

Taj Mahal

Czy wiesz, że Indie – kraina zaklinaczy węży i świętych – były wyspą ponad 100 milionów lat temu? W tym artykule przedstawimy najlepsze ciekawostki o Indiach.

1. Indie znane są nie tylko z największej liczby urzędów pocztowych na świecie, ale mają również własny, pływający urząd pocztowy na jeziorze Dal w Srinagarze. Dość niezwykła ciekawostka, czyż nie?

2. Pierwszą na świecie granitową świątynią jest Świątynia Brihadeswara w Tanjavur, Tamil Nadu. Shikhara świątyni jest wykonana z jednego 80-tonowego kawałka granitu. Ta wspaniała świątynia została zbudowana w ciągu zaledwie pięciu lat.

3. Kiedy dr Rajendra Prasad został mianowany prezydentem Indii, wziął jedynie 50% swojej pensji, twierdząc, że nie potrzebuje więcej. Pod koniec swojej 12-letniej kadencji wziął tylko 25% swojej pensji.

4. Indie nigdy nie najechały żadnego kraju w ciągu ostatnich 100000 lat.

5. Indie były kiedyś kontynentem. Ponad 100 milionów lat temu, kiedy dinozaury wędrowały po ziemi, większość tego, co dziś jest Indiami, była wyspą.

6. Nazwa „Indie” pochodzi od rzeki Indus, dolin, wokół których znajdowali się pierwsi osadnicy.

7. W spisie ludności Indii z 1961 r. wymieniono 1652 języki, choć niektóre z nich mogły być w rzeczywistości dialektami, a od tego czasu kilka języków wymarło.

8. Najpopularniejszym sportem w Indiach jest krykiet, a drużyna indyjska jako pierwsza wygrała Puchar Świata w Krykiecie na ojczystej ziemi.

9. Łącząc ponad 7100 stacji, Indyjskie Koleje Państwowe są największą siecią kolejową w Azji, która codziennie przewozi ponad 23 miliony pasażerów w 13000 pociągach.

10. Islam jest drugą co do wielkości religią Indii i świata.
W Indiach istnieje 300000 aktywnych meczetów,

11. Narodowym symbolem Indii jest tygrys bengalski.

12. Populacja Indii prawdopodobnie osiągnie około 1,6 mld w latach 60. XXI wieku, a następnie zmniejszy się do około 1,5 mld pod koniec wieku. Do tego czasu, jak wynika z badań ONZ, Nigeria może wyprzedzić Chiny jako drugi kraj pod względem liczby ludności.

13. Jyoti Kisange Amge jest najniższą żyjącą kobietą na świecie. Urodziła się 16 grudnia 1993 roku. Ma 62,8 cm wzrostu.

14. Najwyższą górą Indii jest Kanczendżunga, stojąca na wysokości 8598 m n.p.m., którą dzieli z Nepalem. Kanczendżunga jest trzecią najwyższą górą na świecie.

15. Indie mają spa tylko dla słoni. Słonie otrzymują kąpiele, masaże, a nawet jedzenie w Ośrodku Rejuvenation Cotta Elephant Yard w Kerali, w Punnathoor.

16. Miasto w Meghalaya otrzymuje około 11 873 milimetrów deszczu dzięki bliskości Zatoki Bengalskiej. Jest to rekord Guinnessa. Zimowe miesiące w tym regionie spędzane są w ramach przygotowań do zbliżającego się sześciomiesięcznego monsunu.

17. W 2010 roku Indie były gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów w Delhi, ale nigdy nie były gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.

18. W całej swojej historii Indie były okresowo zakłócane przez najazdy zza północnego muru górskiego. Szczególnie ważne było pojawienie się islamu, sprowadzonego z północnego zachodu przez arabskich, tureckich, perskich i innych najeźdźców, którzy atakowali na początku VIII wieku naszej ery.

19. Indie są największym na świecie producentem mleka, z 16 procentami światowej produkcji.

20. W Indiach mówi się wieloma różnymi językami. Główne z nich to hindi, bengalski, telugu, marathi, tamilski i urdu.

21. Indie są największą demokracją na świecie, siódmym co do wielkości krajem na świecie i jedną z najstarszych cywilizacji.

22. Indie zajmują drugie miejsce po USA, jeśli chodzi o mówienie po angielsku, a około 125 milionów osób posługuje się tym językiem. Oczekuje się, że w nadchodzących latach liczba ta będzie rosnąć w dość dużym stopniu.

4.8/5 - (ilość ocen: 12)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.