Dobrawa Przemyślidka – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Dobrawa
źródło: Kjetil r / Wikipedia

Dobrawa Przemyślidka była czeską księżniczką z dynastii Przemyślidów oraz żoną pierwszego polskiego władcy, Mieszka I. Średniowieczni dziejopisarze oraz późniejsi kronikarze lubili nazywać ją Matką Chrzestną Polski, ponieważ przyjęto powszechnie, że to ona nakłoniła swojego męża do przyjęcia przez Polskę chrztu w 966 roku. Dziś wiemy, że jej rola w tej kwestii nie była aż tak wielka, ale wiemy również, że Dobrawa jak księżna aktywnie uczestniczyła w życiu naszego kraju.

1. Dobrawa była córką władcy Czech, Bolesława I Srogiego, który słynął z wielkiego okrucieństwa.

2. W momencie, kiedy wyszła za Mieszka I w 965 roku, była wdową albo rozwódką. Dowody wskazują na to, że jako młoda dziewczyna musiała uprzednio poślubić któregoś z partnerów politycznych własnego ojca. Wychodząc za Mieszka miała już około trzydziestu lat.

3. Dobrawa w zupełnie bezwiedny sposób gwarantowała pokój między Czechami a Polską. Do konfliktu między tymi państwami doszło dopiero po jej śmierci.

4. W 967 roku Dobrawa urodziła syna. Był to Bolesław Chrobry, przyszły pierwszy koronowany król Polski, który kontynuować chrystianizację Polski zgodnie z pragnieniem swojej matki.

5. Jeden z najsłynniejszych kronikarzy, Gall Anonim, pisał z dwunastym wieku, że jedynym warunkiem Dobrawy w kwestii ślubu, był taki, aby Mieszko I przyjął chrzest swojego kraju. W rzeczywistości było to przyjęcie chrztu przez jego rodzinę i dwór, natomiast propagowaniem myśli chrześcijańskiej w narodzie zajął się dopiero Bolesław Chrobry.

6. Dobrawa nie była pierwszą partnerką Mieszka I. Władca, który przed poznaniem czeskiej księżniczki, był poganinem, miał aż siedem kobiet w haremie. Odrzucił je wszystkie na rzecz ślubu z Dobrawą i przyjęcia chrztu.

7. Dobrawa i Mieszko oprócz syna, mieli również córkę, Świętosławę. Dzięki intratnym małżeństwom została później królową Szwecji i Danii.

8. Dobrawa zmarła w 977 roku i została pochowana w Gnieźnie. W dziewiętnastym wieku Ignacy Kraszewski opisywał odkrycie jej grobu w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie znaleziono głaz ozdobiony krzyżykiem i stare szaty, należące do księżnej.

9. Dobrawa miała wpływ nie tylko na politykę w Polsce. Wiele lat po niej królową Polski i partnerką przedostatniego z Jagiellonów była Bona Sforza, która ściągnęła do Polski włoskie warzywa. Natomiast Dobrawie Polacy zawdzięczają rozsławienie kapusty, która wcześniej zdobyła popularność w Czechach.

10. Wizerunek Dobrawy, który jest dziś najpopularniejszy, powstał setki lat po jej śmierci. Jest to obraz autorstwa Jana Matejki, który powstał w XIX wieku.

4.5/5 - (ilość ocen: 4)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.