5 Rzeczy Których Nie Wiedziałeś o Gadach

Gekon

Gady to grupa zwierząt zmiennocieplnych zamieszkujących nasza planetę. Do cechy charakterystycznej tych zwierząt zalicza się suchą skórę, która wytwarza łuski bądź tarczki, co powoduje, że gady nie potrafią oddychać przez skórę.

Zwierzęta są kręgowcami, które żyją zarówno w środowisku wodnym, jak też lądowym. W obecnych czasach istnieje około 6000 gatunków gadów. Zwierzęta oddychają za pomocą płuc, które są ich głównym zbiornikiem powietrza.

Co więcej, gady są zwierzętami jajorodnymi bądź żyworodnymi, a ich zmysły nie są w pełni sprawne, jedynie zmysł słuchu jest dobrze u nich rozwinięty. Z tym gatunkiem zwierząt związanych jest wiele ciekawostek, z którymi warto się zaznajomić.

1. Pierwszą ciekawostką jest fakt, że niektóre z zamieszkałych planetę gadów potrafią biegać po powierzchni wody. Jednym z nich jest jaszczurka- agama żaglowa filipińska, która posiada tą niesamowitą umiejętność poruszania się po wodzie.

2. Ciekawym aspektem jest to, że jesteśmy w stanie wyróżnić gady, które potrafią gryźć najmocniej ze wszystkim zwierząt- są to oczywiście krokodyle. Warto dodać, że krokodyle gryzą trzykrotnie silniej niż rekiny i dwa razy silniej niż hieny.

3. Niektóre z gadów, jak jaszczurki oraz węże posiadają zdolność do odróżniania poszczególnych zapachów, poprzez poruszanie swoimi językami w powietrzu. Zwierzęta te stosują języki w celu zbierania cząsteczek zapachowych, a następnie weryfikowane są w narządach Jacobsa, co pozwala im na przeprowadzenie analizy zapachów w otaczającym je powietrzu. Za pomocą tego mechanizmu gady mogą również polować na swoje pożywienie.

4. Gady nie posiadają gruczołów potowych, co sprawia, że ich skóra jest chłodna i sucha. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że twierdzenie ludzi dotyczące tego, że większość gadów jest śliska i ciepła jest fałszywe, ponieważ biorąc pod uwagę biologiczne uwarunkowania tych zwierząt nie ma takiej możliwości.

5. Większość gadów preferuje ciepło i ma problem z tolerancją zimnych temperatur. Istnieją jednak wyjątki, jak przykładowy żółw Emydoidea Blandingii, który uwielbia chować się pod taflami lodu w rejonach Stanów Zjednoczonych.

4/5 - (ilość ocen: 3)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *