Co warto zobaczyć nad polskim morzem za darmo

Bezkresne Morze

Nasze wybrzeże ma dużo do zaoferowania poza pięknymi plażami oraz coraz różnorodną bazą noclegową. W Polsce jest dużo pięknych zakątków, ciekawych zabytków. Przedstawiamy atrakcje które warto zobaczyć nad polskim morzem za darmo.

1. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

Aleja Gwiazd powstała w 1996r. Wówczas, podczas Festiwalu Gwiazd, odciski swoich dłoni i podpisy zostawili pierwsi artyści, a wśród nich Janusz Gajos, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Daniel Olbrychski, Zbigniew Preisner. Do Alei Gwiazd wiedzie ozdobna brama. Do tej pory znalazło się tam około 200 gwiazd oraz pomniki takie jak Stolik Krzysztofa Kolbergera, Ławeczka Gustawa Holoubka czy pomnik Jana Machulskiego.

2. Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Z dawnego gotyckiego kościoła św. Mikołaja zachował się do czasów współczesnych jedynie fragment południowej ściany położony na szczycie klifu. Jest to doskonały przykład procesów abrazyjnych, kiedy to stopniowo luźny materiał skalny niesiony przez fale ściera podłoże skalne, które napotyka na swej drodze. Pierwotnie kościół znajdował się w centrum wsi, ok. 2 km od krawędzi klifu i morza. Jedna z legend mówi o tym, że przy kościele pochowano boginię morza Zielenicę, którą złowili rybacy a następnie uwięził proboszcz. Biedaczka zmarła z tęsknoty a jej pogrążony w żałobie ojciec Bałtyk wysyła kolejne fale, by zabrać ciało córki z ziemi i złożyć je w swoim królestwie, na dnie morza.

3. Zoo w Człuchowie

Położone na terenie kompleksu Canpol zoo posiada status pełnoprawnego ośrodka zoologicznego i jest udostępnione bezpłatnie dla odwiedzających. Przebywa tu ok. 100 zwierząt z 39 gatunków a wśród mieszkańców wyróżnić można tygrysa syberyjskiego, sowę śnieżną, hipopotama karłowatego, kapucynkę czubatą czy łabędzia czarnego. Najmłodsi mogą nakarmić zwierzęta w „Małym ZOO”.

4. „Kaktusiarnia” w Rumi

Hodowla kaktusów i innych sukulentów to nie tylko możliwość zakupu, ale także zwiedzania. To wspaniała okazja, by zobaczyć i dowiedzieć się czegoś o tych niezwykłych a często niedocenianych roślinach. Ogromna kolekcja obejmuje ok. 5000 gatunków i form i jest jedną z największych w Europie. Poza roślinami zobaczyć można ozdobne kury.

5. Molo w Kołobrzegu

Żelbetonowe molo o długości 220 m udostępnione do bezpłatnego zwiedzania. Położone jest w pobliżu zabytkowego parku im. Stefana Żeromskiego. Pierwszy drewniany pomost usytuowany przy nieistniejącym już sanatorium Strandschloß został zniszczony w czasie II wojny światowej. Obecne molo otwarto w 1971r. Obiekt jest podświetlany w nocy.

3.7/5 - (ilość ocen: 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.