Co warto zobaczyć w Warszawie nie mając pieniędzy

budynek w Warszawie

Warszawa nie jest tanim miastem, a zwłaszcza centrum. Stolica jednak oferuje coraz więcej atrakcji dostępnych dla osób które nie mają dużo pieniędzy. Oto krótki, subiektywny przewodnik po atrakcjach, z których można skorzystać w Warszawie zupełnie za darmo.

1. Park Łazienki Królewskie

Wstęp na teren parku jest bezpłatny, bilety potrzebne są dopiero przy zwiedzaniu konkretnych obiektów. Można więc odbyć spacer po słynnych łazienkowskich ogrodach. W Ogrodzie Królewskim podziwiać można Pałac na Wyspie i amfiteatr. W Ogrodzie Modernistycznym znajduje się słynny Pomnik Chopina. Spacerując w Ogrodzie Romantycznym niejeden przechodzień odda się zadumie przy Świątyni Sybilli a Ogród Chiński przeniesie myślami w rejony Dalekiego Wschodu. Zachwyci też bogactwo flory i fauny a wśród nich aleje ze starymi drzewami, kwitnące krzewy azalii czy róż i mieniące się różnorakimi kolorami kwiatowe rabaty. Spotkać można tu wiewiórkę czy jeża a także wsłuchać się w śpiew słowika lub drozda.

2. Stare Miasto

Obowiązkową pozycją jest Plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta III Wazy, zniszczone w trakcie II wojny światowej a zrekonstruowane i odbudowane po wojnie. Drugi ważny punkt stanowi Rynek Starego Miasta z zabytkowymi kamienicami i jednym z trzech najsłynniejszych pomników warszawskiej Syreny (dwa pozostałe znajdują się na Powiślu i przy wiadukcie Markiewicza). Zwiedzając Stare Miasto warto wstąpić do katedry św. Jana Chrzciciela, miejsca historycznego, w którym swoje kazania głosił ks. Piotr Skarga, gdzie zaprzysiężono Konstytucję 3 Maja, w której odbywały się śluby królewskie i koronacje a także w której pochowano wielu słynnych i zasłużonych ludzi, m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego czy pisarza Henryka Sienkiewicza. Godne polecenia jest również sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, dwukrotnie odwiedzane przez papieża Jana Pawła II w 1979r. i w 1983r.

3. Ogród Saski

Urokliwy park położony w dzielnicy Śródmieście. Pomiędzy alejkami okolonymi starymi drzewami rozmieszono duplikaty rzeźb Jana Jerzego Plerscha przedstawiające m.in. muzy, cnoty, pory roku. Niezwykle pięknie prezentuje się Fontanna Wielka – jedyny ocalały wodotrysk z czterech zaprojektowanych w XIX w. przez Henryka Marconiego. Atrakcją Ogrodu Saskiego jest również zegar słoneczny z 1863r., wskazujący nie tylko godziny, ale również odstępy 15-sto i 5-ciominutowe. W pobliżu zobaczyć można jeden z najsłynniejszych polskich pomników, Grób Nieznanego Żołnierza, poświęcony pamięci poległych w walce o niepodległość. Spoczywają tu szczątki bezimiennego żołnierza, które sprowadzono w 1925r. z Cmentarza Obrońców Lwowa. Przed Grobem płonie wieczny znicz a wartę przy nim pełnią żołnierze.

4. Krakowskie Przedmieście

Zabytkowa ulica w dzielnicy Śródmieście będąca fragmentem dawnego szlaku komunikacyjnego zwanego Traktem Królewskim. Za jej początek uznaje się pomnik Mikołaja Kopernika a koniec znajduje się przy placu Zamkowym. Warto przejść się tędy, by móc podziwiać kamienice czy też przyjrzeć się Pałacowi Prezydenckiemu. Poza wspomnianym pomnikiem Kopernika upamiętniono tu również kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Prusa, księcia Józefa Poniatowskiego i Adama Mickiewicza. Spacerując Krakowskim Przedmieściem warto wstąpić do kościołów usytuowanych przy tej ulicy. W bazylice Świętego Krzyża zobaczyć można m.in. 58-głosowe organy z XIX wieku, na których grał jako organista Stanisław Moniuszko, ołtarz Najświętszego Sakramentu zwany na prośbę papieża Jana Pawła II Ołtarzem Ojczyzny, liczne epitafia w tym Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta (w filary wmurowano urny z ich sercami). W kościele sióstr Wizytek odznacza się ambona w kształcie dzioba łodzi oraz rzeźby na fasadzie autorstwa Jana Jerzego Plerscha. Rektorem był tu przez wiele lat ksiądz-poeta Jan Twardowski, co upamiętnia niezwykły pomnik przy wejściu. W kościele Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca znajduje się ukraińska ikona – dar króla Jana Kazimierza z 1664r.

5. Cmentarz Powązkowski

Zabytkowa nekropolia położona w dzielnicy Wola, istniejący od końca XVIII wieku. W Alei Zasłużonych pochowano wielu wybitnych ludzi, m.in. Władysława Reymonta, Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę, Jana Parandowskiego, Leopolda Staffa, Jana Kiepurę czy Adę Sari. W katakumbach zorganizowano mauzoleum, w którym złożono prochy osób pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Spacerując po Starych Powązkach można się natknąć na nagrobki niezwykłe, będące prawdziwymi dziełami sztuki, jak choćby nagrobek Tadzia Zembrzyckiego, z figurą Jezusa i klęczącą przy nim postacią dziecka czy też monument Cecylii Krysińskiej, z postacią leżącej kobiety podpartej na łokciu, którą osłania baldachim. Ponadto pochowano tu wielu ludzi kultury, sztuki, nauki, duchownych, polityków i innych, których nie sposób byłoby wymienić lub choćby wyróżnić niektórych z nich.

3.4/5 - (ilość ocen: 11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.