10 Zakasujących Ciekawostek o Płazach
Płazy to kręgowce zmiennocieplne, które większość czasu spędzają w wodach słodkich bądź na lądzie. Zwierzęta ta potrafią oddychać zarówno przez skórę, jak też płuca. Po przeprowadzonych badaniach stwierdzono, iż na świecie znajduje się około 6500 różnorodnych gatunków płazów. Zwierzęta te są interesującymi stworzeniami, dlatego warto wspomnieć o kilku ciekawostkach, które są z nimi powiązane.
1. Powszechnie uważa się, iż płazy pojawiły się w epoce Dewonu, około 379 milionów lat temu.
2. Ciekawym aspektem jest to, że niektóre z płazów, jak żaby podejmują pewne czynności, aby ich odgłosy były lepiej słyszalne. Przykładowo płazy te potrafią wejść do rury, która powoduje echo i rozchodzenie się dźwięku, a tym samym ich odgłosy są automatycznie lepiej słyszalne dla innych zwierząt.
3. Płazy nie są uważane za zwierzęta agresywne, istnieją jednak wyjątki. Jako przykład warto podać tu argentyńską żabę rogatą, która kieruje akty agresji w stronę wszystkie, co się do niej zbliży bądź poruszy niedaleko. Jej ugryzienia są odczuwalne zarówno dla innych zwierząt, jak też człowieka. Jest to jej mechanizm obronny, która działa automatycznie.
4. Warto wspomnieć również o największych gatunkach płazów. Jako przedstawicielkę żab można zaliczyć tutaj żabę śmieszkę, natomiast ropucha szara jest największym płazem bezogonowym w krajach Europy. Jeśli chodzi o płazy ogoniaste to należy wyróżnić w tym miejscu salamandrę plamistą.
5. Powszechnie uważa się, że największa żaba może osiągnąć nawet 40 cm i ważyć około 3 kilogramów.
6. Ciekawostką jest też fakt, że płazy od razu po narodzinach posiadają skrzela, które są ich aparatem tlenowym i zapewniają oddychanie pod wodą. W trakcie ich dalszego rozwoju skrzela zmieniają się w płuca, które umożliwiają proces oddychania w warunkach lądowych.
7. Ciała płazów nie są w stanie regulować temperatury, ponieważ ten gatunek zwierząt jest zimnokrwisty. Zwierzęta te potrafią wykorzystywać sytuację oraz warunki atmosferyczne w celu ochłodzenia się lub ogrzania naturalnego.
8. Należy dodać, że zwierzęta posiadają bardzo cienką skórę, przez którą proces oddychania oraz picia jest możliwy. Skóra ich jest wiecznie wilgotna, ponieważ to pozwala im przetrwać w różnorodnych warunkach.
9. Istnieje odmiana żaby- północnoamerykańska żaba leśna, która zamarza w określonej porze roku. Zimą część z jej organów zamarza i umożliwia przetrwanie chłodnym i mroźnych dni. W tej sytuacji nerki, serce oraz płuca wyłączają się z czynności życiowych, a sam cykl trwania zamarznięcia może trwać nawet do kilku miesięcy.
10. Wśród płazów mają miejsce takie odmiany, które posiadają zdolność do zmiany ubarwienia, a tym samym dostosowują ciało do otaczającego je środowiska naturalnego.