Ciekawostki o jeżach pigmejskich

jeż pigmejski

Większość z nas kocha zwierzęta. Do najpopularniejszych zwierząt domowych które chętnie przygarniamy, należą koty i psy.

Można jednak zauważyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się także mniej typowe zwierzęta hodowlane, w tym na przykład jeże. Kiedyś jeże żyły tylko dziko, dzisiaj mamy odmiany tego gatunku, które mają charakter hodowlany. Takie są na przykład jeże pigmejskie.

1. Jeż pigmejski to najmniejszy gatunek jeża żyjący na świecie. Często jest nazywany jeżem karłowatym i jest hodowany na zwierzątko domowe.

2. Natura tych jeży jest bardzo ciekawa i interesująca. Zwierzęta te są łatwe w wychowaniu, bardzo się przywiązują do swoich właścicieli i bardzo chętnie się z nimi bawią.

3. Kiedy jeż pigmejski się czegoś wystraszy, tak jak i inne gatunki jeży, od razu zwija się w kolczastą kulkę, której nie da się rozwinąć. Dopiero jak się uspokoi i przestanie bać, sam się rozwinie.

4. Jeże lubią zwiedzać swoje otoczenie, jeśli więc chcemy je trzymać w klatce, to powinna to być solidnych rozmiarów klatka, by jeż miał w niej dużo miejsca na spacerowanie. Warto też każdego dnia wypuszczać jeża na spacer po domu a nawet po podwórku.

5. Zwykle jeże prowadzą nocny tryb życia, wtedy też żerują i jedzą. Dlatego nie jest dobrym pomysłem umieszczenie klatki blisko łóżka, bo wtedy pojawią się u nas problemy z snem.

6. Zwierzęta te mają porządnie rozwinięte zmysły słuchu i węchu, są w stanie zlokalizować drapieżnika już z kilkuset metrów. To zapewnia im szybką ochronę.

7. Ich kolorystyka oscyluje od brązów, przez beże aż po kolor biały. Zwykle ich długi pyszczek, pomagający im w spożywaniu pokarmów jest ciemniejszy od reszty sierści. Także i kolce są zwykle w ciemniejszym kolorze.

8. Jeże pigmejskie są idealnymi towarzyszami dla dzieci. Nie trzeba się bać, że zrobią im krzywdę.

9. Żywią się dżdżownicami i świerszczami ale lubią też owoce i warzywa.

10. Każdy hodowlany jeż pigmejski, powinien mieć rodowód.

4.8/5 - (ilość ocen: 11)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *