Ciekawostki o jeżach dla dzieci

jeż

Świat jest piękny i kolorowy, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile stworzeń go zamieszkuje. Niektóre zwierzęta są mało popularne i rzadko się o nich wspomina a są one ciekawe i inspirujące. Takie są na przykład jeże, które możemy spotkać także w Polsce. Jeże dzielą się na gatunki hodowlane – na przykład jeże pigmejskie oraz na jeże dziko żyjące, które możemy spotkać w swoich ogrodach.

1. W naszym kraju żyją dziko dwa gatunki jeży. Jednym z nich jest jeż wschodni, który odróżnia się duża białą plamą na piersi a drugim jest jeż zachodni. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one rejonem w którym zamieszkują Polskę.

2. Jeże to nie wielkie stworzenia, które często są niższe od wyrośniętej trawy. Przez to też mogą się w niej schować przed zagrożeniem.

3. Jeże dobrze się czują w środowisku leśnym, mogą się tam schować pomiędzy gałęziami czy w cieniu niskich krzewów i drzew. Ale mogą też żyć na łąkach i polach.

4. Cechą charakterystyczną każdego jeża, są jego kolce. Są one przekształconymi włosami, mocno usztywnionymi i kłującymi. Obrastają one większą część ciała jeża, tylko pyszczek i brzuch nie są nimi porośnięte.

5. Jeże żywią się owadami, potrafią ich zjeść bardzo dużo. Długi spiczasty pyszczek i długi język, pozwalają im sięgnąć w głąb ziemi czy korzeni drzew.

6. Sposobem na obronę przed drapieżnikami jeża, jest zwinięcie się w kłującą kulkę. Do tego wydają one ciche posapywania, mające odstraszyć przeciwnika.

7. Ich największym przeciwnikiem są borsuki. Są to jedyne zwierzęta, które nie boją się ich kolców.

8. Jeże żerują i polują w nocy, mogą pochłonąć około 200 owadów w jedną noc.

9. Jeże są dosyć szybkie, potrafią szybko biegać ale też pływać. Co ciekawe lubią się też wspinać na gałęzie drzew i na różne przeszkody.

10. Małe jeży początkowo mają miękkie kolce, w kolorze białym.

4.5/5 - (ilość ocen: 11)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.