Zaskakujące ciekawostki o delfinach

delfin w morzu

Kiedy ludzie oddychają, zastępują jedynie 15% powietrza w płucach świeżym powietrzem. Kiedy delfiny oddychają, zastępują 90% powietrza w płucach świeżym powietrzem. Oto najlepsze ciekawostki, fakty i informacje o Delfinach.

1. Są one nie tylko najbardziej przyjacielskimi lub opiekuńczymi istotami, ale także najbardziej inteligentnymi. Naukowcy uważają, że porównując stosunek wielkości mózgu do ciała, delfiny zajmują 2 miejsce zaraz po człowieku.

2. Delfiny Dusky mogą skakać w powietrzu na wysokość 6,1 m lub wyższą.

3. Naukowcy uważają, że delfiny nigdy nie wpadają w głęboki sen, dlatego też prawdopodobnie nie śnią.

4. Delfiny potrafią rozpoznać się w lustrze i uwielbiają podziwiać same siebie.

5. Zabicie delfina w starożytnej Grecji podlegało karze śmierci. Delfiny ceniono w starożytnym Rzymie i Grecji.

6. Delfiny mogą rozmawiać i rozumieć się nawzajem przez telefon.

7. Istnieje 40 gatunków delfinów. Większość gatunków żyje w płytkich wodach oceanów tropikalnych i umiarkowanych. W rzekach żyje pięć gatunków.

8. Delfin dwugłowy znaleziono w roku 2014 w zachodniej Turcji.

9. Znani filozofowie, tacy jak Arystoteles, Pliny, Aelian i Herodotus wypowiedzieli się na temat miłosierdzia oraz przyjaznej natury delfinów.

10. Delfiny mają najlepszą pamięć w królestwie zwierząt.

11. Połowa mózgu delfinów zasypia jednocześnie.

12. W naturze delfinów jest trzymanie się z matkami przez długi czas, zanim opuszczą swoich rodziców. Niektóre pozostaną z matkami przez 3 lub nawet 8 lat.

13. Delfiny mają 2 żołądki. Jeden służy do przechowywania żywności, a drugi do trawienia.

14. Delfiny są znane jako wielcy nurkowie. Jako istoty morskie mogą nurkować pod wodą do 300 metrów.

15. Delfiny pomagają chorym lub rannym członkom stada.

16. Delfiny nigdy nie żują pokarmu, połykają go jako całość. Ich zęby służą jedynie do łapania ofiar.

17. Naukowcy udowodnili, że delfiny nadają sobie nazwy.

18. Podczas snu jedna część ich mózgu pozostaje czujna. Chroni ich to przed potencjalnymi drapieżnikami i umożliwia oddychanie podczas snu.

19. Niewiele osób wie, że delfiny mogą migrować, jeśli ich potrzeby żywnościowe nie są zaspokajane. Mimo że nie są to zwierzęta wędrowne, przeniosą się one do miejsc, w których mają wystarczającą ilość pożywienia, a warunki klimatyczne są odpowiednie do ich temperatury ciała.

20. Delfiny mają bardzo delikatną skórę, rani się przy najmniejszym dotknięciu twardej powierzchni. Jednak dzięki ich szybkiemu leczeniu, nawet najgłębsze rany mogą zostać zagojone w krótkim czasie.

21. Niektóre delfiny potrafią zrozumieć nawet 60 słów. Okazują też oznaki samoświadomości.

22. Delfin żeński pomoże w porodzie delfina dla drugiego dziecka, a jeśli jest to trudny poród, „położna” może pomóc w wyciągnięciu dziecka.

23. Blokowanie uszu delfinowi przyssawkami nie ma wpływu na jego słuch, ale jeśli dolna szczęka jest pokryta gumową rzeczą, delfin będzie miał problemy ze słyszeniem. To doprowadziło naukowców do przekonania, że dźwięk może być przenoszony z wody do ucha wewnętrznego przez dolną część szczęki lub nawet przez całe ciało.

24. Delfiny otrzymują wodę z jedzenia, więc same nie piją. Mają taką samą reakcję na picie słonej wody jak ludzie.

25. Wśród różnych gatunków delfinów długość życia delfinów wynosi od 12 do 80 lat.

4.3/5 - (ilość ocen: 30)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.