10 Ciekawostek o Berlinie

znana wieża

O tym, że Berlin jest stolicą Niemiec wiedzą chyba wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nazwa stolicy Niemiec wywodzi się z języka starosłowiańskiego.

Co prawda teorii nazwy jest wiele ta wydaje się najbardziej prawdopodobna. Do XII wieku tereny na których położony jest Berlin zamieszkiwali Słowianie.

Istniało tam słowiańskie Księstwo Kopanickie ze stolicą w Kopanicy – dzisiaj dzielnica Berlina. Księstwo było lennem Polski. Począwszy od początków XIII wieku rozpoczęła się na tym obszarze kolonizacja niemiecka i z tego czasu pochodzą pierwsze wzmianki o początkach Berlina.

Dziś stolica Niemiec jest ciekawym miejscem turystycznych wycieczek. Warto przed odwiedzeniem tego miejsca poznać kilka ciekawostek z nim związanych.

1. Do 1989 roku miasto było podzielone na część wschodnią i zachodnią. Wschodnia część Berlina była stolicą powstałego w 1949 państwa NRD. Niemiecka Republika Demokratyczna powstała z radzieckiej strefy okupacyjnej z pozostałych trzech stref amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej powstała Niemiecka Republika Federalna NRF z Berlinem Zachodnim i stolicą w Bon. W 1990 doszło do zjednoczenia obu państw niemieckich, a stolicą został ponownie Berlin.

2. Berlin przecinają dwie rzeki Sprewa i Hawela. W obrębie miasta znajduje się wiele jezior, zatok i różnych szlaków komunikacji wodnej. Miasto ma ponad 180 kilometrów dróg wodnych i ponad 1700 mostów. Pod tym względem przewyższa Wenecję i Amsterdam.

3. Berlińskie ZOO – jeden z najokazalszych obiektów tego typu na świecie. W ZOO przebywa ponad 1380 gatunków zwierząt w ilości 18 662 sztuki.

4. W Berlinie w odróżnieniu od polskich miast można spacerować z piwem w ręku. Piwną specjalnością Berlina jest Berliner Weisse pszeniczne piwo.

5. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują 3 berlińskie obiekty. Są nimi parki w Poczdamie, Wyspa Muzeów, Pałac Sansoussi.

6. Kulturalny Berlin może się pochwalić 3 światowej klasy operami, 150 teatrami i salami na różne imprezy.

7. Corocznie Berlin jest odwiedzany przez 13, 5 miliona turystów, zalicza się do jednego z najchętniej odwiedzanych miast europejskich.

8. Gastronomia berlińska cieszy się niezwykłym uznaniem w słynnym Przewodniku Michelin znajduje się 163 restauracji z Berlina. Najstarsza restauracja w mieście pochodzi z 1621 roku i nosi nazwę Zur letzten Instanz.

9. Najbardziej rozpoznawalna budowla Berlina to Brama Brandenburska. Wzniesiona została w latach 1788-1791. Do historii przeszła kradzież Kwadrygi wieńczącej bramę. Dokonał jej Napoleon Bonaparte i przewiózł do Paryża. Odebrana Francuzom powróciła na swoje miejsce w 1814 roku.

10. Na świecie doliczono się ponad 118 miast i miasteczek noszących nazwę Berlin. Oprócz wielkości Berlin spośród innych miast o tej nazwie wyróżnia się tym, że od 1848 roku obowiązuje zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, dotyczy to również ulic.

4.1/5 - (ilość ocen: 12)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.