10 Ciekawostek o Wuhan

budynki w Wuhan

Pełne niesławy z początków 2020 roku miasto, ogarnięte epidemią korona wirusa. Tu rozpoczęła się trauma, która w krótkim czasie ogarnęła cały XXI wieczny świat.

Zanim jednak to się stało miasto żyło swoim własnym życiem. Wuhan miasto w środkowych Chinach, stolica prowincji Hubel. Potężny ośrodek gospodarczy Chin.

1. Młode powstałe w 1949 roku z połączenia trzech ośrodków miejskich nowe jedno miasto. Połączone zostały Hankou, Hanyangu i Wuchangu.

2. Liczba ludności Wuhan według danych wynosi ponad 11 milionów.

3. Wuhan posiada status superprowincji, potężny ośrodek gospodarczy Chin skupiający na swoim terenie wiele wielkich światowych korporacji.

4. W 1957 roku w Wuhan wybudowano pierwszy w historii most kolejowo drogowy łączący dwa brzegi rzeki Jangcy.

5. Komunikacyjnie jest bardzo ważnym portem na rzece Jangcy oraz bardzo ważnym portem lotniczym.

6. Dominującą rolę w przemyśle stanowi dział wysokich technologii, poza tym jest ważnym ośrodkiem przemysłu hutniczego, samochodowego i chemicznego.

7. Wuhan to największy port śródlądowy Chin w bramie do gigantycznej zapory Three Gorges na rzece Jangcy. Zapora jest częścią największego na świecie projektu energetycznego uwzględniającego moc. Według niesprawdzonych opinii ilość wody zatrzymanej przez zaporę osiągnęła taką wielkość i ciężar, że doprowadziła do zachwiania osi ziemi.

8. Miasto posiada na swoim terenie 85 uczelni wyższych do których w 2011 roku przyjęto największa na świecie ilość studentów.

9. Największą sławę Wuhan zdobyło kiedy na jego terenie wybuchła na początku 2020 roku epidemia grypy. Nowa grypa nazwana została Koronawirusem. W krótkim czasie zachorowania przyjęły niespotykana skalę i na pewien czas wymknęły się spod kontroli. Miasto zostało otoczone kordonem sanitarnym. Nie wpuszczano i nie wypuszczano z miasta nikogo i ogłoszono w nim bardzo rygorystyczną kwarantannę. Ponieważ w Wuhan znajdowały się liczne ośrodki wielkich korporacji zatrudnieni tam pracownicy przed rozpoznaniem wirusa poruszali się po świecie roznosząc zarazki w rożne zakątki globu.

10. Przemysł z terenów Wuhan posiadał liczne filie na terenie Północnych Włoch, bardzo szybko wirus przeniósł się na ten rejon Europy i zaatakował zupełnie nie przygotowane włoskie miasta Lombardii z potężną rażąca siłą. Powodem takiej sytuacji były kontakty gospodarcze Chińczyków z Włochami

4.5/5 - (ilość ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.