Bolesław Chrobry – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Bolesław Chrobry był drugim władcą z dynastii Piastów, ale pierwszym koronowanym królem Polski. Miał nieoceniony wpływ na rozwój średniowiecznej Polski i nadał jej kierunek, który był następnie kontynuowany przez jego następców. O ile chrzest Polski odbył się w 966 roku za panowania jego ojca, Mieszka I, o tyle to właśnie on zajął się na poważnie chrystianizacją kraju. Dzięki niemu średniowieczna Polska rosła w siłę i zdobyła pozycję w Europie.
1. Bolesław Chrobry był obecny podczas śmierci swojego ojca. Podobno tamten na łożu śmierci poinstruował go co do polityki w kraju i wytyczył drogę, którą Chrobry zamierzał wypełniać zgodnie z ustaleniami.
2. Chrobry objął władzę w 992 roku, ale na początku jego władza ograniczała się tylko do jednej z dzielnic Polski.
3. Chrobry miał ognisty temperament i przez to Polska bardzo często brała udział w wojnach, które sama sprowokowała. Bolesław w całej Europie znany był jak brutalny agresor, którego pragnieniem była ekspansja Polski.
4. Chrobry unikał wojen na otwartym polu. Jego specjalizacją była walka dywersyjna i taktyczne wykańczanie przeciwników wojennych.
5. Do dnia dzisiejszego Bolesław Chrobry jest jedynym polskim władcą, który z sukcesem podbijał ziemie niemieckie.
6. Na początku jedenastego wieku Chrobry był nie tylko polskim władcą, ale również czeskim księciem. Dopiero w 1004 roku Niemcy pozbawiły go władzy w Czechach.
7. Jako król całej Polski Bolesław Chrobry rządził nią tylko dwa miesiące. Został koronowany w 1025 roku i niedługo potem zmarł.
8. Słowo „chrobry” to przymiotnik opisujący mężnego i odważnego człowieka. Przydomek ten został Bolesławowi nadany po śmierci przez jego syna, Mieszko II Lamberta.
9. Bolesław Chrobry był jednym z najlepszych polskich władców, choć brakowało mu wykształcenia. Źródła archiwalne dowodzą, że król nie potrafił pisać, ani czytać.
10. W 1925 roku dla upamiętnienia 1000. rocznicy koronacji polskiego króla, powstały monety z jego wizerunkiem. Były to monety o nominałach 10 i 20 złotych.