Bitwa pod Grunwaldem – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Bitwa pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew średniowiecznej Europy. Zmierzyły się w niej siły zakonu krzyżackiego i Polska wraz z Litwinami. Legendy o zbiorowym śpiewaniu „Bogurodzicy” oraz o zabiciu wielkiego mistrza Krzyżaków od setek lat atakują wyobraźnię i stanowią powód do narodowej dumy. Bitwa ta otoczona jest szeregiem mitów, legend i ciekawostek historycznych, które warto poznać.

1. „Kronika konfliktu” to jedno z najważniejszych źródeł, z których możemy poznać szczegóły wielkiej bitwy. Została najprawdopodobniej napisana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, Mikołaja Trąbę.

2. Według kroniki bitwa rozpoczęła się około godziny dziewiątej rano, a walki ustały około godziny dziewiętnastej.

3. Kiedy Krzyżacy zmusili wojska litewskie do odwroty, w sektorze Polaków wojska zaczęły zdobywać przewagę nad Krzyżakami. Był to moment decydujący dla rozstrzygnięcia bitwy. Odtąd Polacy do końca utrzymywali przewagę nad Krzyżakami.

4. Po kilku godzinach Krzyżacy zdecydowali się na zdobycie szesnastu chorągwi po stronie wojsk polskich i litewskich, ale wówczas zostali otoczeni. Był to początek ich sromotnej klęski.

5. Wojska polsko-litewskie pokonały Wisłę korzystając z mostów pontonowych. W 1410 roku rozwiązanie to uchodziło za niezwykle nowoczesne.

6. Jedna z największych bitew wieków średnich zakończyła się zdobyciem pięćdziesięciu jeden chorągwi krzyżackich. Część z nich trafiła na Wawel.

7. Największe trofea po bitwie to dwa nagie miecze, które Ulrich von Jungingen wysłał Władysławowi Jagielle za pomocą swoich emisariuszy.

8. Wielki mistrz krzyżacki, Ulruch von Jungingen, został zabity podczas bitwy pod Grunwaldem. Do dziś nie ustalono jednak z całą pewnością, kto tego dokonał. Cześć historyków uważa, że za jego śmierć odpowiadała polska piechota.

9. Zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem sprawiło, że dynastia Jagiellonów, zapoczątkowana przez ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Władysławem Jagiełłą, stała się jedną z najważniejszych dynastii w Europie.

10. Co roku w Polsce odbywa się inscenizacja, podczas której odtwarzana jest bitwa pod Grunwaldem. Zjeżdżają się na nią mediewiści, historycy i miłośnicy rycerstwa z całej Europy.

4/5 - (ilość ocen: 4)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.