17 ciekawostek o ośmiornicach

zwierzę morskie

Ośmiornice są głowonogami, bezkręgowcami, które obejmują również kalmary i mątwy. Mają duże głowy, oczy i osiem przydatnych ramion.

1. Badania wykazały, że ośmiornice łatwo się uczą, w tym poprzez obserwację innej ośmiornicy.

2. Stwierdzono, że bawią się zabawką i mają indywidualne reakcje i temperamenty, a niektórzy naukowcy uważają, że mają indywidualne osobowości.

3. Najstarsza znana ośmiornica należy do zwierzęcia, które żyło około 296 milionów lat temu, w okresie karbonu. Okaz ten należy do gatunku o nazwie Pohlsepia i jest eksponowany w Muzeum w Chicago.

4. Niektóre ośmiornice mają nawet brodawki. Dwie ośmiornice głębinowe z rodzaju Graneledone – G. pacifica i G. verrucosa – mają skórne wybrzuszenia.

5. Według Światowej Fundacji na rzecz Zwierząt ośmiornice mają doskonałe wyczucie dotyku. Ich ssawki mają receptory, które umożliwiają ośmiornicom smakowanie tego, czego dotykają.

6. Wszystkie ośmiornice są jadowite, ale tylko małe ośmiornice z niebieskimi pierścieniami są znane jako śmiertelne dla ludzi.

7. Istnieje około 300 rozpoznanych gatunków ośmiornic, co stanowi ponad jedną trzecią całkowitej liczby znanych gatunków głowonogów.

8. Tusz ośmiornicowy nie ukrywa zwierzęcia. Atrament szkodzi fizycznie wrogom. Zawiera związek zwany tyrozynazą, który u ludzi pomaga kontrolować produkcję naturalnego barwnika melaniny. Ale kiedy rozpylany jest na oczach drapieżnika, tyrozynaza powoduje oślepiające podrażnienie.

9. Ośmiornice mają niebieską krew. Aby przetrwać w głębokim oceanie, ośmiornice wyewoluowały. Ta miedziana baza jest bardziej wydajna w transporcie tlenu niż hemoglobina, gdy temperatura wody jest bardzo niska i niewiele tlenu jest w pobliżu. Ale ten system powoduje, że są one również bardzo wrażliwe na zmiany kwasowości.

10. Większość ośmiornic – tych z podrzędu Incirrata (lub Incirrina) – nie ma szkieletów wewnętrznych ani powłok ochronnych. Ich ciała są miękkie, co pozwala im ściskać się w małe pęknięcia i szczeliny.

11. Ośmiornice mają własny umysł. Dwie trzecie neuronów ośmiornicowych znajduje się w jego ramionach, a nie w głowie.

12. Kiedy ośmiornica płynie, organ, który dostarcza krew do organów przestaje bić. To wyczerpuje ośmiornicę, co jest prawdopodobnie powodem, dla którego wolą czołgać się niż pływać.

13. Ośmiornice są bardzo inteligentnymi zwierzętami, mistrzami kamuflażu, które przez dziesiątki milionów lat wyewoluowały wachlarz sztuczek, aby uniknąć lub udaremnić potencjalnych napastników. Mogą dopasować kolory, a nawet tekstury otoczenia, pozwalając im ukrywać się przez drapieżnikami. Może też szybko uciec.

14. Ośmiornice mają trzy serca. Dwa z tych serc pracują wyłącznie nad tym, aby przenieść krew poza skrzela zwierząt, podczas gdy trzecie z nich utrzymuje przepływ krwi do organów.

15. Ich miękkie ciała oznaczają, że ośmiornice mogą zmieścić się w małych zakamarkach, o ile dziury nie są mniejsze niż jedyne twarde części ich ciał: dzioby.

16. Ośmiornice występują w wielu różnych rozmiarach. Ośmiornica zwyczajna (Octopus vulgaris) ma długość od 30,5 do 91,4 cm i waży od 3 do 10 kilogramów.

17. Ośmiornicowe ramiona wyłożone są setkami przyssawek, z których każda może być poruszana niezależnie dzięki złożonemu wiązce neuronów, które działają jak mózg, pozwalając zwierzęciu dotykać i manipulować przedmiotami.

4.5/5 - (ilość ocen: 8)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.