16 ciekawostek o meduzach

meduza

Meduzy są obecne od milionów lat, nawet zanim dinozaury żyły na Ziemi. Pulsujące na naszych prądach oceanicznych, te galaretowate stworzenia można znaleźć w wodach zimnych i ciepłych, głębokich i płytkich, a także wzdłuż linii brzegowych. Niektóre meduzy są jasne, ale inne to żywe kolory: różowy, żółty, niebieski i fioletowy. Mogą być również bioluminescencyjne, co oznacza, że wytwarzają własne światło.

1. Meduzy występują w ogromnie zróżnicowanej gamie form. Zwierzęta, które są typowo nazywane meduzami, należą do typu Cnidaria, który obejmuje ponad 10 tys. gatunków.

2. Niektóre meduzy mogą świecić w ciemności. Wiele meduz posiada bioluminescencyjne organy, które emitują światło. Światło to może im pomóc na wiele różnych sposobów, takich jak przyciąganie ofiary lub rozpraszanie drapieżników.

3. Meduzy mogą się klonować. Jeśli meduza zostanie przecięta na dwie części, kawałki meduzy mogą się zregenerować i stworzyć dwa nowe organizmy. Podobnie, jeśli meduza zostanie zraniona, może się klonować i potencjalnie wyprodukować setki potomstwa.

4. Znajdują się one w oceanach od około 650 milionów lat.

5. Najwcześniej zarejestrowane użycie słowa „meduza” w języku angielskim miało miejsce w 1707 roku.

6. Meduzy należą do najprostszych zwierząt na świecie. W porównaniu do kręgowców meduzy to niezwykle proste organizmy, charakteryzujące się głównie pofałdowanymi dzwoneczkami oraz zwisającymi, rozpostartymi mackami. Ich prawie bezorganiczne ciała składają się tylko z trzech warstw – naskórka zewnętrznego, środkowej mezoglei i wewnętrznej warstwy żołądka – a woda stanowi od 95 do 98 procent ich całkowitej objętości, w porównaniu z około 60 procent dla przeciętnego człowieka.

7. Meduzy nie mają mózgu, serca, kości ani oczu. Składają się one z gładkiego ciała i macki uzbrojone w maleńkie, kłujące komórki. Te niesamowite bezkręgowce używają macki do ogłuszenia lub sparaliżowania ofiary.

8. Meduza lwia jest największym znanym gatunkiem meduz. Największy zarejestrowany okaz meduz miał ciało o średnicy 2,3 m, a macki osiągnęły 36,5 m.

9. Meduzy znajdują się w każdym oceanie, od powierzchni do głębokiego morza.

10. Pysk meduzy znajduje się w centrum jej ciała. Z tego małego otworu zjada i wyrzuca odpady. Poprzez wypchnięcie strumienia wody z ust, meduza może napędzać się do przodu.

11. Jad meduz jest najbardziej śmiercionośnym jadem w królestwie zwierząt i spowodował ponad 6 tys. zgonów od 1954 roku.

12. Meduzy rozpoczynają swoje życie jako polipy. Jak wszystkie zwierzęta, meduzy wylęgają się z jaj, które są zapłodnione przez samce po tym, jak samice wyrzucają jaja do wody. Z jajka wyłania się swobodnie pływająca planula, któraszybko przyczepia się do twardej powierzchni i wyrasta na polipa.

13. Niektóre meduzy są nieśmiertelne. Turritopsis nutricula zyskała przydomek „nieśmiertelna meduza” za to, że w stresujących momentach ma zdolność podróżowania do fazy wczesnej, czyli polipa.

14. Meduzy nie mają mózgu. Zamiast tego meduzy mają sieci nerwowe, które wyczuwają zmiany w środowisku i koordynują reakcje do tego co jest dookoła nich.

15. Meduzy bardzo szybko trawią pokarm składający się z ryb, krewetek, krabów i małych roślin. Gdyby tego nie zrobiły, nie byłyby w stanie unosząc się na powierzchni wody.

16. Kolonie meduz są albo męskie albo żeńskie. Obie płcie uwalniają zarówno plemniki jak i jaja.

4.7/5 - (ilość ocen: 6)

Marlena Glik

Lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca i kultury. Przez ostatnie lata odwiedziłam wiele różnych krajów, od Azji po Europę. Zwiedziłam Tajlandię, Japonię, Chiny, Wietnam, Singapur, Stany Zjednoczone, Kanadę, Hiszpanię, Francję i wiele innych miejsc. Oprócz zwiedzania, lubię poznawać ludzi z różnych krajów i ich kultur. To była dla mnie niesamowita przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *