10 Ciekawostek o Madrycie

Panorama Madrytu

Analizując historię można się doszukać pewnego podobieństwa pomiędzy Polską, a Hiszpanią. Madryt został stolicą Hiszpanii w 1561 roku na skutek przeniesienia jej do tego miasta z Toledo, które dzierżyło do tego roku obowiązki należne stolicy.

Podobnie rzecz się miała w Polsce, tyle że 35 lat później kiedy to w 1596 roku stolicę Polski przeniesiono z Krakowa do Warszawy. Przyglądając się Madrytowi jeszcze parę podobieństw do Warszawy można znaleźć.

Powód przeniesienia troszkę się różni choć intencja aby stolica państwa znajdowała się w centralnym miejscu tego państwa jest trochę podobny. Przyglądając się Madrytowi jeszcze parę podobieństw do Warszawy można znaleźć. Madryt miasto urokliwe i pełne ciekawostek.

1. Symbolem Madrytu jest niedźwiedź i znów można nawiązać do Polski i Warszawy, której symbolem jest Syrena. Niedźwiedź jako symbol doczekał się pomnika. Na jednym z głównych placów miasta znajduje się jego 4 metrowy posąg. Znów nawiązać można do Warszawy i jej symbolu Syreny upamiętnionej pomnikiem.

2. Pomnikowe wycieczki mogą zaprowadzić do Parku Retiro, w którym podziwiać można pomnik Lucyfera, upadłego Anioła wygnanego z Raju. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, ze jest to jedyny na świecie pomnik diabła. A na dodatek ów pomnik znajduje się na wysokości 666 metrów nad poziomem morza. Przypadek czy też nie.

3. Tajemna komnata Banku Hiszpanii w której znajduje się 90 ton złota znajduje się 38 metrów pod ziemią. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak. System zabezpieczeń przed kradzieżą jest bardzo wyrafinowany a jednym z jego elementów jest fontanna znajdująca się tuż nad nim. W przypadku włamania uruchamiać się ma specjalny system powodujący zalanie skarbca wodą z fontanny. Czy to prawda, czy nie nikomu nie udało się jeszcze dokonać włamania. Fontanna Cibeles tak nazywa się owo dzieło „hydrologiczne” strzegące skarbca.

4. Mieszkańcy Madrytu to w prawie 84 % rodowici Hiszpanie. Ogółem stolicę Hiszpanii zamieszkuje ponad 3, 2 miliona osób. Jest to ciekawe, że tak spora grupa rdzennych mieszkańców zamieszkuje stolicę, mając na uwadze fakt, że Hiszpania była jednym z największych państw kolonialnych świata.

5. W Madrycie znajduje się ponoć najstarsza na świecie restauracja. Jest nią założona w 1725 roku Sobrino de Botín serwująca tradycyjne dania kuchni kastylijskiej i madryckiej. Jednym ze znamienitszych gości odwiedzających ją był Ernest Hemingway.

6. Real Madryt najsłynniejszy klub piłkarski świata ma w stolicy Hiszpanii swoją główną bazę ze słynnym stadionem Santiago Bernabéu na którym rozgrywa swoje mecze. Stadion może pomieścić ponad 80 tysięcy widzow.

7. Madryt jest siedzibą Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych jest jedna z największych i najważniejszych organizacji międzynarodowych skupia w swych szeregach 158 państw.

8. W Madrycie urodziły się szeroko znane osoby ze świata show-biznesu Enrique Iglesias – piosenkarz, Penelope Cruz – aktorka i Placido Domingo – śpiewak operowy.

9. Historię corridy można poznać odwiedzając Muzeum Walki Byków – Museo Torino

10. Głównym placem Madrytu jest Puerta del Sol, znajduje się na nim symboliczny znak „kilometr zero” od którego mierzy się odległości różnych miejsc od stolicy Hiszpanii.

4.9/5 - (ilość ocen: 8)

Anita Nowak

Moje imię to Anita, mam 27 lat. Pasjonuje mnie podróżowanie i staram się, aby piękno otaczającego nas świata było widoczne w przestrzeni internetowej. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia i słowa czasami nie są w stanie dokładnie ukazać rzeczywistości danego miejsca. Urodziłam się w okolicach Warszawy, studiowałam w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Sopocie.